Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) istatistiklerine göre geçen yıl gerçekleşen trafik kazalarında kadınlar erkeklere göre daha az kusurlu çıktı. Ancak, kadınlar hasar maliyetinde erkekleri geride bıraktı.

2012 yılında erkek ve kadın sürücüler arasında gerçekleşen kazaların yüzde 47'sinde kadınlar tam kusurlu bulunurken, yüzde 49'unda ise erkekler tam kusurlu çıktı. Yüzde 4'lük kısımda ise Yüzde 50 - Yüzde 50'lik bir kusur dağılımı gerçekleşti.

 

En yüksek hasar 18-25 yaş aralığında

Erkekler sürücüler arasında en yüksek ortalama hasar 18-25 yaş aralığında görüldü ve 2 bin 735 lira ortalama hasar maliyeti çıktı. Kadın sürücüler arasında en yüksek hasar aynı yaş grubunda görülürken maliyet 2 bin 800 liraya çıktı.

En az hasar maliyeti ise erkeklerde 2 bin lira ile 36-40 yaş aralığında gözükürken, kadınlarda 61-65 yaş aralığında meydana geldi.

Hasarları kasko karşıladı

Eksper raporuna konu olan hasarların ürün bazında dağılımına bakıldığında ise hasarların yüzde 62'si kasko sigortası kapsamında, yüzde 38 ise trafik sigortası kapsamında değerlendirildi.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.