Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kaçak ve mevzuata aykırı bina yapanlara rayiç değerinin yüzde 5’i ile 10’u arasında cezai işlem yapma kararı aldı. Ruhsata uygun olmayan yapılar 30 gün içerisinde uygun hale getirilecek, aksi halde ceza kesilecek.

İmar Kanunu’nda yapılacak düzenlemeyle kaçak ve ruhsata aykırı yapılar için 30 gün süre verilecek. Bu sürede yapı sahibi ya ruhsat alacak ya da konut, yapı ve bölümleri ruhsata uygun hale getirilecek.

Ceza kesilecek

Finansgündem.com sitesinde yer alan habere göre yasal sürede ruhsata uygun olmayan ve değişiklik yapılmayan binalara ceza kesilecek. Ceza, binanın mevzuata aykırı yapılan veya kullanılan kısımlarının alanı üzerinden hesaplanacak ve peşin tahsil edilecek. Mevzuata aykırılığın giderilmemesi halinde bu cezalar her yıl için belirlenen yeniden değerleme oranına göre artırılacak.

Ceza rayiç bedelin yüzde 5’i ile 10’u arasında olacak

Yeni düzenleme devreye girdiğinde cezalar, rayiç değer ortalamasının yüzde 5 ile 10 arasında olacak. Bakanlıkça tahsil edilen cezaların tamamıyla ilgili idarelerce tahsil edilen cezaların yüzde 50'si imar ve kentsel dönüşüm hizmetlerinde kullanılmak üzere Bakanlığın "Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı’na yatırılacak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2311 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.