İzmir'de mutlaka yapmanız gereken 10 şey

muratekinay

Ege'nin incisi İzmir sadece bu bölgenin değil, hem Türkiye'nin hem de dünyanın en güzel şehirlerinden biri aynı zamanda. Alsancak, Karşıyaka gibi şehir içinde, Çeşme, Karaburun, Urla gibi kent çevresinde gezip görülecek sayısız harika yer, tadına bakılacak benzersiz lezzetler var. İzmir'in tadını tam anlamıyla çıkarmak için bunları mutlaka denemelisin.

İçindekiler

Kordon'da tur at

İzmir demek aynı zamanda Kordon demek. Alsancak, Konak, Pasaport gibi kıyı şeridinin en güzel yerlerinde turlamak, İzmir'i yaşamak için muhteşem bir başlangıç olabilir. Konak'ta bulunan tarihi saat kulesi önünde fotoğraf çektirmekse İzmir'in klasikleri arasında. Bölgeye yakın olan İzmir Konak otellerinde kalıyorsanız buraları keşfetmek için en iyi alternatiflerden biri de bisikletle turlamak. Sahil boyunca belediyenin yerleştirdiği bisiklet kiralama ünitelerinden bir bisiklet kiralayın ve iki teker üzerinde pedallamaya başlayın. Özellikle sabahın erken saatlerinde yapılan sahil turunun tadına doyum olmuyor.

İzmir Kordon

Güne boyozla başla

İzmir aynı zamanda kendine has lezzetleri ile bilinen bir şehir. Kentte hamurla yapılan bir çeşit kahvaltılık olan boyoz veya gevrekle başlayan günler öğle saatlerinde kumru ile devam ediyor. Çeşme gibi tatil yörelerinde de durum çok farklı değil. Kumrucu Şevki'nin ünü çoktan şehir hatta ülke sınırlarını aşmış durumda.

Boyoz

Uçak Bileti

Tarihi Asansör'e çık

Sahile yakın bir yerde bulunan tarihi Asansör, birçok kişiye göre şehir manzarasını izlemek için en iyi noktaların başında geliyor. Burası aynı zamanda geçmiş dönemlerde Rum nüfusun yoğun olarak yaşadığı bir bölge. Bu nedenle de sokakta bulunan tarihi evler de görülmeye değer. Burada bulunan kafelerden birinde mola verebilir, bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Müzisyen Dario Morena'nın adını taşıyan sokak, İzmir'in en renkli adresleri arasında.

Tarihi asansör

Sakızlı kahvenin tadına bak

İzmir'e kadar gelip de damla sakızı ile hazırlanan lezzetlerin tadına bakmamak olmaz. Damla sakızı ilave edilen tatların en ünlüsü Türk kahvesi. Üstelik Şirince gibi turistik yerlerde damla sakızı ile hazırlanan reçel gibi farklı alternatifler de satılıyor.

Kahve

Karşıyaka'ya vapurla geç

Alsancak'tan Karşıyaka'ya geçen vapurlar, şahri denizden de görme fırsatı sunuyor. Bu vapurlardan birine atlayın ve şehrin en ünlü bölgelerinden biri olan Karşıyaka'ya geçin. Burada özellikle akşam saatlerinde sahil boyunca turlamak, şehirde yapılacak en iyi şeylerden biri. Sıcak yaz günlerinde gelenler kuruyemişçilerden bir paket çiğdem alıp manzaranın keyfini daha da arttırmak mümkün. Bu arada, çekirdeğin adı İzmir'de çiğdem.

VApur

Kemeraltı'nda lokma ye

İzmir'in en önemli tarihi ve ticari merkezlerinden biri Kemeraltı. Alışveriş meraklılarının şehirde mutlaka uğraması gereken yerlerin başında gelen Kemeraltı'nda neredeyse yok yok. Bu arada, Kemeraltı'nın lezzetli bir geleneği daha var ki o da lokma. Burada dolaşırken lokma dağıtanları görürseniz mutlaka kuyruğa girin ve küçük plastik tabaklarda dağıtılan sıcak lokmanın tadına bakın. Sadece şehrin değil, belki de dünyanın en lezzetli lokmaları burada. Buraya kadar gelmişken Kızlarağası Hanı'nda bol köpüklü Türk kahvesi içmeden sakın ayrılmayın.

Lokmaa

Bıkana kadar midye

İzmir'in bir diğer ünlü lezzeti de midye. Şehrin birçok bölgesinde görebileceğiniz midyecilerin bazılarının önünde özellikle akşam saatlerinde kuyruk olduğunu görebilirsiniz. Bu ilginin nedeni elbette çok lezzetli olması. Siz de bu lezzetten kendinizi mahrum bırakmayın ve kentten ayrılmadan önce midyenin tadına mutlaka bakın. İzmir lezzetlerini yerinde denemek için hemen en en uygun seferleri karşılaştırın.

Midye

Konak'ta günbatımını izle

İzmir'de güneş bir başka batıyor. Şehre gelen hemen herkes bu konuda hemfikir. Sen de bu güzellikten kendini mahrum bırakma ve akşam olurken günbatımı manzarasının keyfini çıkarmak için yerini al. Bu konuda şehrin birçok noktası ideal ama Konak'ta günbatımı bir başka.

Gün Batımı

Efes'i keşfet

Antik çağın en güzel kentlerinden biri olan Efes, İzmir sınırları içinde. Üstelik kent merkezinden hareket eden günübirlik turlarla buraya gelebilir tarihle dolu bir gün geçirebilirsiniz. Antik kentte bulunan ve Roma döneminde inşa edildiği bilinen Celsus Kütüphanesi, buraya gelen birçok yerli ve yabancı turistin önünde fotoğraf çektirmek istediği ilk yerlerden biri. Kütüphanenin zamanında 14 binden fazla kitaba ev sahipliği yaptığı biliniyor.

Efes

Çeşme'de denize gir

İzmir tam bir tatil kenti. Özellikle yaz aylarında gelenler için şehrin çevresinde birçok harika belde var. Bunlardan en ünlüsü ise Çeşme. Özellikle turkuaz renkkideniziyle ünlü Ilıca ve küçük kafeleri, butik otelleriyle son yılların en popüler rotalarından biri olan Alaçatı, Çeşme'de görülmesi gereken ilk yerler. Burada her mevsim farklı güzellikler var ama yaz aylarında çok daha hareketli. Üstelik Çeşme ve çevresinde kalmak için çok sayıda harika otel var. Çeşme'de gündüzleri denize girerken akşamları da marina ve çevresinde turlayabilir, kafelerde oturup bir şeyler içebilirsiniz. İzmir'le ilgili ihtiyacınız olan diğer her şey için detatlı şehir rehberimize de mutlaka göz atın.

İzmir Çeşme Sahil

 


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar