İsveç'ten Türk işadamlarına vize kolaylığı

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Pek çok ülkeyle imzalanan vize kolaylığı ya da muafiyeti anlaşmalarına İsveç de eklendi. İsveç, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile Türk işadamlarına özel İş Vizesi Başvurularına İlişkin Anlaşma imzaladı. Böylece işadamlarına vize prosedürlerinde kolaylık sağlanacak.

Alınmış mahkeme kararları, diplomatik adımlara karşın Schengen üyesi ülkelere yapılan seyahatlerde, hem vize sürecinde hem de ülkeye girişte yaşanan sıkıntılar devam ediyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2008'den bu yana Fransa, İtalya, Malta ve Hollanda Başkonsoloslukları ile ''Vize Kolaylaştırma Anlaşmaları'' imzaladı. Aynı zamanda, Oda'nın Vize Departmanı, Almanya, Romanya, İsviçre ve Bulgaristan Başkonsoloslukları ile yazılı ve sözlü anlaşmalara da imza attı.

Az evrakla 5 yıllık vize

İsveç Başkonsolosluğu ile Vize Kolaylaştırma Anlaşmasıyla, İsveç'e iş amaçlı seyahatleri İTO’dan aldıkları 'tanıma mektubu' ile yapan Türk işadamları, daha az evrakla 5 yıla kadar vize alabilecek. Türkiye, son dönemde Rusya, Ukrayna, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelerle vize muafiyeti anlaşmaları imzaladı.

İsveç’e iş seyahati ya da turistik gezi yapmak istiyorsanız hemen enuygun.com uçak bileti sayfasını tıklayarak bilet fiyatlarını karşılaştırabilir ya da satın alabilirsiniz.

 

Göller ülkesi İsveç

Avrupa’nın kuzeyindeki bu göller ülkesinin Başkenti Stocholm temiz ve düzenli caddeleri, parkları müzeleriyle gezilesi güzel bir şehir. Başkent Stockholm birbirine köprülerle bağlanan 52 adadan oluşuyor. Düz bir araziye sahip ülkede 100 bine yakın göl var.

Kentte ağır sanayinin olmayışı, Stockholm’ün tabii güzelliklerinin korunmasında önemli bir rol oynamıştır. Ülkenin nüfusu en yüksek kenti Stockholm, aynı zamanda İsveç'in politika, finans ve ekonomi merkezidir. Enformasyon teknolojisi, araştırma ve sağlık sektörlerine dayanan bir ekonomiye sahip Stockholm, Avrupa'nın en önemli ekonomi merkezlerindendir.

Ülkenin en eski semtlerinden Gamla Stan'da yer alan Kungliga Slottet, dünyanın en büyük kraliyet kalesidir. 608 odayı bünyesinde barındıran bu kalenin yapımı 1750'lerde tamamlanmış. Kentte ayrıca 100’e yakın müze var.

Kadınlara 2 yıl erkeklere 3 ay doğum izni

Refah seviyesi yüksek bir ülke olan Stockholm kadınlara tanınan sosyal haklarıyla da dikkat çekiyor. Ülkede kadınlara 2 yıl erkeklere de 3 ay doğum izni veriliyor.

 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar