İstenmeyen mesaja para cezası

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Pek çoğumuz cep telefonumuza ya da mail adreslerimize bizden onaysız gelen bildirimlerden rahatsız oluruz. Hatta bazı markalardan gelen ve işimize yarayacak faydalı kampanya ve bilgileri ise sırf bu mesaj kalabalığı içerisinde kaybederiz. Elektronik Ticaret Kanunu yani e ticaret kanununda yapılan yeni düzenlemeye göre tüketiciden izinsiz olarak otomatik arama makineleri, faks, elektronik posta ve kısa mesaj gibi haberleşme araçlarını kullanarak pazarlama iletişimi yapılamayacak.

Yasa ne diyor?

Elektronik Ticaret Kanunu resmi gazetede yayımlandı. 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girecek yasaya göre “İşletmeciler tarafından sundukları hizmetlere ilişkin olarak abone ve kullanıcılarla önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle pazarlama veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla haberleşme yapılamaz. İşletmeciler sundukları hizmetlere ilişkin abone ve kullanıcılarıyla siyasi propaganda içerikli haberleşme yapamazlar” denildi.

Para cezası var

Buna göre kişilerin onayı olmadan onlara ticari pazarlama mesajları ya da yine cinsel ve siyasi içerikli mesajlar atılamayacak. Bu kurallara uymayanlara yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren para cezası uygulanacak. Para cezası 50.000 TL’ye kadar çıkıyor. Ayrıca bakanlık yetkililerine belge vermeyenlere de ya da mesaj hizmeti veren şirketlere de para cezası kesilebilecek. Bu kurallar bir anlamda tüketicinin lehine ancak bazen de bu mesajlar gelmediği için pek çok kampanyadan indirimden ya da yenilikten haberdar olamıyoruz. Bu yüzden elektronik ticaret konusunda güvendiğiniz ve memnun kaldığınız şirketlerin mesajlarını takip etmek için onlara onay vermeniz gerekir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar