Apple’in yeni sürümü iOS 7 indirilmeye başlandı. Ancak tüm dünyada aynı anda indirilmeye çalışıldığı için ilk günlerde yoğunluk yaşanabiliyor. iOS 7, iPhone 4 ve üstü, iPad 2 ve üstü, iPad Mini ve 5. nesil iPod Touch için yüklenilebilir. Pek i750 megabaytlık bu yeni güncelleme neler getiriyor?

Otomobil uygulaması

Özel otomobil modu sayesinde sesli aramalar yapılabilir, mesajlar gönderebilir ve iSiri sayesinde telefonunuzu arabanızla yönetebilirsiniz. Bu uygulama Mercedes, Kia, Ferrari, Hyundai ve Chevrolet markaların otomatik olarak tanıyacak.

Fotoğraf ve video paylaşımı

Fotoğraflarınıza, Film Rulosu’ndan başlanarak büyük bir düzenleme ve yenileme getirildi. Artık fotoğrafları istediğiniz gibi gruplayıp sıraya koyabileceksiniz. Kamera özelliğine yeni filtreler de getirildi. Instagram’a benzer uygulamalar yapabilirsiniz.

İstenmeyen mesajları engelleme

İstenmeyen arama ve mesajları engelleyebilirsiniz. İstemediğiniz kişi size mesaj yazarken sağ üste kişi yazan yere tıklayıp kişinin bilgilerini açıyorsunuz. İnformation yazan yere tıklayarak engelleyebiliyorsunuz.

Radyo seçeneği var

Müzik sisteminde geliştirme yapılmış. Sol alt köşede radyo seçeneği var.

Spam olarak işaretleyebilirsiniz

Mail kutunuza gelen bir maili spam olarak işaretleyebilirsiniz. Daha önce yapılamıyordu. Klasörleriniz içine dilediğiniz kadar uygulama atabilirsiniz. Daha önce sınır vardı. Uygulamalar artık otomatik güncellenecek.

Airdrop özelliği

iOS 7’de artık herhangi bir şeyi paylaşmak için AirDrop özelliğini kullanabilirsiniz. Bluetooth’u aratmayacak yeni özellik sayesinde Fotoğraf, Video, Mesaj ya da Rehber paylaşımları sorunsuzca yapılabilecek.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2318 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.