İstanbullu konut alırken nelere dikkat ediyor

betulsungurlu
İçindekiler

Eskiden “Ev alma, komşu al” denilirdi. Şimdilerde ise özellikle de büyük şehirlerde alınacak evde aranılan ilk özellik ulaşım kolaylığı oldu. Öyle ki depreme dayanıklılık hatta uygun fiyat bile öncelikler sıralamasında ulaşım kolaylığından sonra geliyor. Trafik yoğunluğu ile meşhur İstanbul’da da durum farklı değil. GYODER’in İstanbul’da yaptığı anket sonuçları bu gerçeği doğruluyor.

Ankete İstanbul’un farklı semtlerinde ikamet eden 5 bin kişi katıldı. Katılımcılara konut alırken nelere dikkat ettikleri soruldu. Verilen cevaplara göre katılımcılar evli, bekâr, genç, yaşlı fark etmeksizin yüzde 40 oranında bu soruya “ulaşım kolaylığı” olarak cevap verdi. İkinci sırada ise yüzde 23 oran ile “sosyal çevre” cevabı verildi. Önem verilen diğer konular ise sırasıyla “depreme dayanıklılık”, “evin bulunduğu semt”, “otopark imkânı”, “fiyat” ve “yeşil alan” olarak bulundu. Öyle ki alınacak konutun yeni bina olması tercih sıralamasında 10. Olarak yer buldu. Üstelik ankete katılanlar ortalama olarak 20 senelik binalarda ikamet ediyor. Aralarında ortalama olarak 30 senelik binalarda ikamet eden semtler de var.

 

İstanbullu ortalama 20 yıllık binalarda oturuyor

Ankete katılanların profiline bakıldığında en az 30 senedir İstanbul’da yaşadıkları dikkat çekiyor. Oturdukları evin ortalama yaşı ise 20! Semtine göre bu sayılar değişebiliyor. Örneğin Beşiktaş’ta oturanların yaşadıkları bina yaşı ortalaması 29 iken Şişli’de bu rakam 21,5; Kadıköy’de 19,6; Ümraniye’de 18,9 ve Beylikdüzü’nde 16!

İki kişiden biri yakın zamanda ev almayı düşünüyor

Ankete katılan 5 bin kişinin yüzde 56’sı yakın bir zamanda ev almayı düşünüyor. Kirada oturanların yüzde 72’si, ev sahibi olanların ise yüzde 65’i yatırım amaçlı ev sahibi olmak istiyor. Daha iyi bir konut sahibi olma amacında olanlar ise oldukça az bir grubu oluşturuyor.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar