İNDER (İstanbul İnşaatçılar Derneği)’in 2010 yılsonu yayınladığı araştırmaya göre Türkiye’nin batı bölgelerinde kiracılık oranı giderek artıyor. İstanbul’da hanelerin %35’i kiracı durumda… %58 ev sahipliği oranı ile İstanbul, diğer bölgelerin oldukça gerisinde yer alıyor. Karadeniz ve İç Anadolu’da yaklaşık olarak %75’ler civarında olan ev sahipliği oranı, Ege’de %72’ler civarında seyrediyor. 

Batı bölgelerinde yaşanan kiracılık oranı artışının en önemli nedeni ise Türkiye’de hala yoğun olarak doğudan batıya doğru devam eden göç furyası!  Çarpık kentleşmenin yanında kiracı oranında yükselişe neden olan bu durumdan en çok İstanbul etkileniyor. Araştırmada, göç ile gelen kişilerin gelir seviyelerinin batı bölgelerinde herhangi bir mal edinmek için olanak tanımadığına değiniliyor. Batı bölgesindeki kısıtlı alanlar nedeniyle birim arsa değerlerinin yüksek olması konut fiyatlarını artırdığı için ev sahibi olma ihtimali azalıyor.

Kiracılık oranının özellikle kentsel bölgelerde yüksek olması, ev sahibi olma isteğini artıran en önemli faktör! Masterindex’in periyodik olarak yaptırdığı pazar araştırması sonuçları bu teoriyi güçlendiriyor. Kentsel nüfusu temsil eden 11 il merkezinde yapılan araştırmada,  kişilere ‘Elinize 40 bin TL fazladan para geçse ne yaparsınız’ sorusu yöneltiliyor. Son beş senede bu soruya verilen öncelikli cevap hiç değişmiyor. ‘Ev alırdım’ cevabı birinci sırada yer alıyor. 

Konut kredilerindeki düşük faiz oranları ile özellikle 2010 yılında artan konut satışları bile henüz kiracılık oranını derinden etkileyecek boyutta değil.  Kiracılık oranı yüksek kentsel bölgelerde yaşayan kiracılar için konut kredileri ilgi odağı durumunda.  Enuygun.com üzerinden uygun maliyetli kredi seçeneklerini sürekli araştıran kiracılar başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde yaşıyor.

İNDER’in araştırma sonuçları kiracılar haricinde nitelikli konut ihtiyacını da gözler önüne seriyor. Örneğin Türkiye genelinde her dört evden birinde halen tuvalet konut dışında bulunuyor. Ayrıca neredeyse Türkiye’de her beş evden birinde konut içinde borulu su tesisatı bulunmuyor. %30 ile konut içinde su bulunmayan evlerin yoğun olduğu bölgeler Doğu ve Güneydoğu Anadolu olmasına rağmen Akdeniz ve Ege’deki evlerin %12’sinde halen su tesisatına sahip olmayışı nitelikli konuta ihtiyacının boyutunu anlatıyor. 

Tüm bu sebepler, başta kiracılar olmak üzere hemen hemen toplumun çok önemli bir kesimini uygun fiyatlı konut kredisi arayışına yöneltiyor. Özellikle son bir senedir kredi faizlerindeki düşüş ile ev sahibi olma ihtimali artan kişiler en uygun k

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.