Türkiye'nin ve dünyanın en güzel şehirlerinden İstanbul'un neredeyse her köşesi görülmeye değer harikalarla dolu. Peki, 7 tepe üzerine kurulduğu bilinen şehirde, bu tepeler nerede ve hangi tarihi eserleri barındırıyor? Şimdi gelin, İstanbul'un tepelerine doğru, tarihi güzelliklerle dolu bir yolculuğa çıkalım.

Topkapı Sarayı Tepesi

İstanbul denince herkesin ilk aklına gelen yerlerden biri Topkapı Sarayı. Şehri fetheden Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan sarayın her bir köşesi asırlar boyunca dünyaya hükmeden Osmanlı Devleti'nin izlerini taşıyor. Burası sadece şehrin ve belki de dünyanın en önemli tarihi eserlerinden biri değil, aynı zamanda İstanbul'un yedi tepesi arasında en çok bilinenlerden biri. Bu bölgede yalnızca Topkapı Sarayı değil; Sultanahmet Camii, Bizans döneminde kilise, Osmanlı döneminde cami olarak kullanılan, şimdilerde ise müze olarak ziyarete açık olan Ayasofya ve Yerebatan Sarnıcı gibi pek çok eser var. Tüm bu önemli eserleri barındıran bölge, şehrin en önemli turizm merkezlerinden de biri. Sultanahmet ve çevresinde; kalabileceğiniz sayısız otel, yemek yiyebileceğiniz pek çok restoran ve Gülhane Parkı gibi dinlenip yürüyüş yapabileceğiniz harika bir yeşil alan var. Üstelik Gülhane Parkı içinden ulaşabileceğiniz çay bahçesinde, demliklerle getirilen çayınızı içerken İstanbul'un en güzel manzaralarından birini de izleyebilirsiniz.

Çemberlitaş tepesi

Eski İstanbul'da en çok ziyaret edilen yerlerden biri de Çemberlitaş. Bu ilginin nedeni ise elbette kentin en eski ve ilgi çekici eserlerine evsahipliği yapması. Bu bölgede de başta tarihi Çemberlitaş Hamamı olmak üzere görülebilecek çok sayıda tarihi eser var. Adını İstanbul'un en ünlü dikilitaşlarından biri olan Çemberlitaş'tan alan tepede görülmesi gereken diğer önemli yerler ise Nuruosmaniye Camisi ve Kapalıçarşı. Dünyanın en büyük çarşılarından biri olan Kapalıçarşı özellikle şehirle altın ve hediyelik eşya almak isteyenlerin uğraması gereken ilk yer. 

Çemberlitaş tepesi

Fatih Tepesi

Fatih Camisi'nin de bulunduğu üçüncü tepe ise Fatih Tepesi. Burası aynı zamanda şehrin en yüksek noktalarından biri. Fatih Tepesi civarında bulunan otel veya restoranların terasından kentin enfes manzarasını izleyebilirsiniz. Bugün Fatih Camisi'nin bulunduğu arazide, geçmiş yüzyıllarda Hz. İsa'nın 12 havarisine adanan Havariyyun Kilisesi yer alıyordu. İstanbul'un fethinden önce Bizans imparatorlarının öldükten sonra bu tepeye gömüldüklerine inanılıyor. Bugün bile çevrede dolaşırken Bizans'ın izlerini görebilirsiniz.

Fatih Tepesi

Beyazıt Tepesi

İstanbul'un en ikonik eserlerinden biri olan Süleymaniye Camisi ve İstanbul Üniversitesi'nin tarihi Beyazıt kampüsü ile ünlü bu tepe, şehrin en kozmopolit noktalarından. Özellikle denizden bakıldığında belirgin bir şekilde göze çarpan tepe, kentin en çok fotoğraflanan yerlerinden. Süleymaniye Camisi ile şekillenen manzaranın bir bölümünü de Beyazıt Camisi ve külliyesi oluşturuyor.

Beyazıt Tepesi

Edirnekapı Tepesi

Eyüp'ün bir bölümü, Ayvansaray ve Edirnekapı'yı kapsayan Edirnekapı Tepesi, tarihi Bizans surları ile ünlü. Bizans döneminin en bilinen eserlerinden Tekfur Sarayı da bu tepe üzerine inşa edilmiş. Günümüzde sarayın önemli bir bölümü yıkılmış olsa da kalıntılarını surlara bitişik halde görmek mümkün. Yine bu tepede bulunan ve Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan'ın kızları Mihrimah Sultan adına yaptırılmış olan Mihrimah Sultan Camisi de mutlaka görülmesi gereken bir başka şaheser. Dünyanın en büyük şehirlerinden İstanbul'da gezilecek yerler saymakla bitmez ancak en önemlilerini keşfetmek için galerimize göz atabilirsiniz.

Edirnekapı Tepesi

Yavuzselim Tepesi

Yavuz Sultan Selim Tepesi olarak da bilinen bu tepe ise yine İstanbul'un tarihi semtlerinden birinde, Çarşamba'da yer alıyor. Tarihi Yavuz Sultan Selim Camisi, Kariye Müzesi ile Fener Rum Patrikhanesi bu tepenin üzerinde bulunuyor. Tepeden Haliç'in baş döndüren manzarasını izledikten sonra bu tarihi bölgeyi yürüyerek dolaşabilirsiniz. Gezmekten yorulanlar içinse yine bu çevrede çay içip dinlenebileceğiniz manzaralı çay bahçeleri ve kafeler var. Haliç'in hemen kıyısındaki bu tepede konumlanan kızıl renkli tarihi bina ise Fener Rum Lisesi. Örme tuğla tekniğinin eşsiz örneklerinden biri olan bu yapı bölgenin en ünlü ve görülmeye değer yerlerinin başında geliyor. Gezip dolaşırken acıktıysanız İstanbul'da mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetler ise bu galerimizde.

Yavuzselim Tepesi

Kocamustafapaşa Tepesi

Aynı zamanda İstanbul'un en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kocamustafapaşa semti, şehrin ünlü 7 tepesinden sonuncusu. Haseki Külliyesi ve Arkadius Forumu bu tepenin üzerine inşa edilmiş. Tepenin bulunduğu yerde bugün de birçok kişi tarafından ziyaret edilen cami, türbe ve anıtlar yer alıyor. Bunlardan en ünlüleri ise Haseki Sultan Camisi ve külliyesi ile Bayrampaşa Mescidi. Kocamustafapaşa Tepesi civarında yemek yiyebileceğiniz çok sayıda esnaf lokantası da yer alıyor. Bu bölgedeki tarihi yerleri dolaştıktan sonra lezzetli bir yemek molası verebilir, uygun fiyata farklı tatlar deneyebilirsiniz. İstanbul'un 7 tepesini dolaştıktan sonra şehrin diğer benzersiz yerlerini de görmek isterseniz detaylı şehir rehberimiz için tıklayın. Şehri keşfetmek için sabırsızlanıyorsanız hemen İstanbul uçak bileti karşılaştırması yapabilir, Ankara veya İzmir'den en uygun uçuşları listeleyebilirsiniz.

Kocamustafapaşa Tepesi

Tuğba Hacıbayramoğlu
2236 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.