İstanbul Havalimanı'nda 'Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi' başladı


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 1 Dakikalık Okuma| 99 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

İstanbul Havalimanı pek çok yeniliği de beraberinde getirdi. Modern yapısı ve gelişmiş teknolojisiyle dikkat çeken havalimanı aynı zamanda büyük kolaylıklar da sağlıyor. Yeni havalimanında yüz tanıma ve parmak izi kontrolü yaptırarak 18-20 saniye içerisinde pasaporttan geçiş sağlanabilecek.

Pasaportunuzu makineye okutun

Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi adı verilen bu sistemin bulunduğu makinelere önce pasaportu okutup ardından elinizi cihaza yerleştiriyorsunuz. Parmak izi ve yüzdeki biyometrik veriler pasaporttaki bilgiler ile eşleştiriliyor. Böylece 18-20 saniye içerisinde geçiş gerçekleştirilebiliyor. Alandan geçtikten sonra damga işlemini pasaport polisi yapıyor.

18 yaşından büyükler kullanabilir

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşından büyüklerin kullanabileceği bu yeni sistemin yazılımını yerli bir firma yapmış. 16 geliş, 10 gidiş ve 4 tane de transfer alanı olmak üzere toplam 30 hızlı pasaport geçiş bankosu bulunuyor.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.