Sonbahar, İstanbul’u tadınca gezebileceğiniz en güzel aylardan birisi. Kışın zaman zaman soğuk yazın da çok sıcak olabiliyor. Oysa ki sonbaharda hem havalar çok sıcak olmuyor hem de parklar bahçeler muhteşem bir renk cümbüşüne dönüyor. İşte İstanbul’da Sonbahar’ın keyfini en iyi çıkabileceğiniz adresler..

1- Atatürk Arboretumu

Sadece İstanbul değil, Türkiye’de sonbaharın renklerini en güzel görebileceğiniz adreslerden biridir Atatürk Arboretumu. Bilimsel araştırmalar ve gözlem yapılmak amacıyla kurulmuş bir yer. 1.500’den fazla bitki türünü gözlemleyebileceğiniz bu yerde, 3 tane yapay göl de bulunur. Profesyonel olarak da fotoğraf çekiyorsanız çok şanslısınız.

1- Atatürk Arboretumu

2-Saklıgöl

Şile Saklıgöl, İstanbul yakınında doğayla baş başa kalıp uzun yürüyüşler yapabileceğin keyifli bir yer. Şile otobanında tam Şile’ye yaklaştığında yolun sağ tarafına gidersen seni Saklıgöl’e götürür. Yeşillikler içerisinde kurulmuş şirin köylerden geçerek bu baraj gölüne ulaşabilirsin. Gölün etrafında yürüyüş yolları ve yeme içme hizmeti veren bir de tesis var. Sonrasında Şile limanında güzel bir balık yemeye ne dersiniz?

2-Saklıgöl

3-Kıyıköy

İstanbul’un Karadeniz kıyısı bir başka şirin beldesi de Kıyıköy. Çatalca’ya bağlı Kıyıköy’de sonbaharda yeşil ve mavinin eşsiz tonlarını görebilirsin. Çatalca, Durusu ve Kıyıköy’ü içerisine alan güzel bir rota çizmen yeterli. Balık lokantalarında lezzetli istavritler tatmadan dönme.

3-Kıyıköy

4-Cumhuriyet Köyü

Doğayla baş başa kalıp mangal yakmak ya da piknik yapmak istersen Cumhuriyet Köyü iyi bir adres. Cumhuriyet Köyü’nden Polenezköy’e kadar olan bölgede çok sayıda piknik alanları var. Buralarda dilersen yiyip içeceğin şeyleri dışarıdan getirip, sadece masa ya da mangalını da kullanabiliyorsun. Bölge de bir İSKİ’nin bir baraj gölü bulunuyor. Reşadiye Köyü’ne çıkarken yol üzerinde gölün tabelasını görebilirsin.

4-Cumhuriyet Köyü

5-Yeşilköy’de balık

İstanbul’un nezih semtlerinden biri olan Yeşilköy sahilinde ağzının tadına ve bütçene uygun lokanta bulman mümkün. Sahilde uzun bir yürüyüş yapabilir, eski konaklarının yer aldığı sokaklarında gezebilirsin.

5-Yeşilköy’de balık

 

6-Balat

Karaköy’den sonra İstanbul’un popüler olmuş bir başka semti de Balat. Balat’taki eski binalar onarılıyor. Buralarda yine sanat atölyeleri, kafeler vs. gibi yerler açılıyor. Balat ve çevresinde özellikle Zeyrek de çok güzel tarihi ahşap Osmanlı konakları var.

7-Tarihi korular

7-Tarihi korular

İstanbul’da Yıldız Parkı, Emirgan Korusu, Hidiv Kasrı, Beykoz Korusu, Fethipaşa Korusu gibi çok sayıda tarihi bahçeler var. Bunların hepsi Sonbaharda ayrı bir güzelleşiyor. Parkların hepsinde belediyenin restoran ve kafeleri de bulunuyor. Fiyatları da uygun.

8- Karaköy

 

8- Karaköy

Son yılların en popüler mekanlarından olan Karaköy, özellikle gençlerin de buluştukları adreslerin başında geliyor. Vapur iskelesinin yanındaki katlı otoparktan başlayarak Tophane’ye kadar uzanan sokaklar artık sağlı sollu kafe ve restoranların yer aldığı bir bölgeye dönüşmüş. Bazı otellerin teraslarında da ünlü restoran ya da meyhaneler var. Samimi ve sıcak bir ortamı var. Sanırım limandaki çalışmalar bittiğinde Karaköy dünyaca ünlü bir yer haline gelecek.

8- Karaköy

Ucuz Uçak Bileti Bulun