Sonbaharın İstanbul’u tadınca gezebileceğiniz en güzel aylardan birisi. Kışın zaman zaman soğuk yazın da çok sıcak olabiliyor. Oysa ki sonbaharda hem havalar çok sıcak olmuyor hem de parklar bahçeler muhteşem bir renk cümbüşüne dönüyor. İşte İstanbul’da Sonbahar’ın keyfini en iyi çıkabileceğiniz adresler...

1-Karaköy

Son yılların en popüler mekanlarından olan Karaköy özellikle gençlerin de buluştukları adreslerin başında geliyor. Vapur iskelesinin yanındaki katlı otoparktan başlayarak Tophane’ye kadar uzanan sokaklar artık sağlı sollu kafe ve restoranların yer aldığı bir bölgeye dönüşmüş. Bazı otellerin teraslarında da ünlü restoran ya da meyhaneler var. Samimi ve sıcak bir ortamı var. Sanırım limandaki çalışmalar bittiğinde Karaköy dünyaca ünlü bir yer haline gelecek.

1-Karaköy

Ucuz Uçak Bileti Bulun

2-Atatürk Arboretumu

Sadece İstanbul değil Türkiye’de sonbaharın renklerini en güzel görebileceğiniz adreslerden bir tanesi Atatürk Arboretumu. Bilimsel araştırmalar ve gözlem yapılmak amacıyla kurulmuş bir yer. 1.500’den fazla bitki türünü gözlemleyebileceğiniz bu yerde 3 tane yapay göl de bulunur. Profesyonel olarak da fotoğraf çekiyorsanız mutlaka görmeniz gereken bir yer.

2-Atatürk Arboretumu

3-Saklıgöl

Şile Saklıgöl İstanbul yakınında doğayla baş başa kalıp uzun yürüyüşler yapabileceğiniz keyifli bir yer. Şile otobanında tam Şile’ye geldiğinizde yolun sağ tarafı sizi Saklıgöl’e çıkartır. Yeşillikler içerisinde kurulmuş şirin köylerden geçerek bu baraj gölüne ulaşabilirsiniz. Gölün etrafında yürüyüş yolları ve yeme içme hizmeti veren bir de tesis var. Sonrasında Şile limanında güzel bir balık yemeye ne dersiniz?

3-Saklıgöl

4-Kıyıköy

İstanbul’un Karadeniz kıyısı bir başka şirin beldesi de Kıyıköy. Çatalca’ya bağlı Kıyıköy’de sonbaharda yeşil ve mavinin eşsiz tonlarını görebilirsiniz. Çatalca, Durusu ve Kıyıköy’ü içerisine alan güzel bir rota çizebilirsiniz. Balık lokantalarında lezzetli istavrit balıkları sizi bekliyor olacak.

4-Kıyıköy

5-Cumhuriyet Köyü

Doğayla baş başa kalıp mangal yakmak ya da piknik yapmak isterseniz Cumhuriyet Köyü iyi bir adres. Cumhuriyet Köyü’nden Polenezköy’e kadar olan bölgede çok sayıda piknik alanları var. buralarda dilerseniz yiyip içeceğiniz şeyleri dışarıdan getirip sadece masa ya da mangalını da kullanabiliyorsunuz. Bölge de bir İSKİ’nin bir baraj gölü bulunuyor. Reşadiye Köyü’ne çıkarken yol üzerinde gölün tabelasını görebilirsiniz.

5-Cumhuriyet Köyü

6-Yeşilköy’de balık

İstanbul’un nezih semtlerinden biri olan Yeşilköy’de çok güzel meyhaneler var. Sahilinde de ünlü balıkçıların yer aldığı Yeşilköy’de ağzınızın tadına ve bütçenize uygun lokanta bulmanız mümkün. Önce sahilinde uzun bir yürüyüş yapabilir, eski konaklarının yer aldığı sokaklarında gezebilirsiniz. Rum ve Ermeni mezeleri yapan güzel yerler de var.

6-Yeşilköy’de balık

7-Balat

Karaköy’den sonra İstanbul’un popüler olmuş bir başka semti de Balat. Balat’taki eski binalar onarılıyor. Buralarda yine sanat atölyeleri, kafeler vs. gibi yerler açılıyor. Balat ve çevresinde özellikle Zeyrek de çok güzel tarihi ahşap Osmanlı konakları var.

8-Tarihi korular

8-Tarihi korular

İstanbul’da Yıldız Parkı, Emirgan Korusu, Hidiv Kasrı, Beykoz Korusu, Fethipaşa Korusu gibi çok sayıda tarihi bahçeler var. Bunların hepsi Sonbaharda ayrı bir güzelleşiyor. Parkların hepsinde belediyenin restoran ve kafeleri de bulunuyor. Fiyatları da uygun.

8-Tarihi korular