Çocukluğumdan beri nisan ayı yaklaşınca lalelerin açmasını dört gözle beklerim. Eskiden laleler sadece "lale bahçesi" olarak bilinen Emirgan Korusu’na ekilirdi. Son yıllarda artık Lale Festivali adı altında İstanbul’un neredeyse tüm parkları, sahil yolları lalelerle kaplandı. Bu renk cümbüşünetanıklık etmek istiyorsanız,çıkın gelin İstanbul’a. İstanbul’da oturuyorsanız da bu ay, yazımızda yer verdiğimiz parklara mutlaka gidin. Unutmayın lale zamanı oldukça kısa. 1 Nisan'da başlayan ve 30 Nisan'a kadar sürecek olan Lale Festivali kapsamında, en güzel lale ve benzeri soğanlı bitkileri görebileceğiniz 7 park hangisi?

Emirgan Korusu

Çok uzun yıllardır İstanbul'un lalelerine evsahipliği yapıyor. Zaten şehirde en fazla lale soğanı da buraya ekiliyor. Hatta lale ve diğer çiçeklerle parkın içerisine nehir, kuş gibi figürler yapılıyor. Milyonlar derken abartmıyorum; bu yılEmirgan Korusu’na, 2 milyon 800 bin lale soğanıekilmiş. Düşünün bu kadar çiçeğin içerisinde vakit geçirmek nasıl keyifli olur. Yanınıza ister yemeğinizi-çayınızı alıp piknik yapın, isterseniz oradaki kafelerde oturun. Hafta sonu çok kalabalık oluyor. Bu yüzden hafta içi gitmeyi tercih edin. Ardından Bebek’e kadar sahilde mini bir gezinti de yapabilirsiniz.

Gülhane Parkı

Osmanlı İmparatorluğu zamanında önemli olaylara tanıklık eden Gülhane Parkı’nın tadını artık turistler çıkartıyor. Topkapı Sarayı’nın hemen altında kalan ve Sarayburnu sahiline kadar uzanan bu tarihi ağaçlarla bezeli parka, bu sene1 milyondan fazla lale soğanı ekilmiş. İster parkta kısa bir yürüyüşten sonra piknik yapın, isterseniz de yürüyüşten sonra yemek için Sultanahmet’teki köftecilere gidin. Gülhane Parkı’na tramvayla ya da Sirkeci sahilinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Göztepe 60. Yıl Parkı

Bitki örtüsü ve oyun alanlarıyla İstanbul’un en güzel parklarından biri oldu Göztepe 60. Yıl Parkı. Bu yıl bu parka da 1 milyondan fazla lale soğanı ekilmiş. Parkta çocukların eğlenceli vakit geçirebileceği alanlar da çok. Ailece burada lalelerin keyfini sürmeye gidin; memnun kalacağınızı garanti edebilirim. Parkta bahar-yaz sezonunda konser, ebru sanatçılarının gösterileri gibi etkinlikler de yapılacak.

İstanbul'da lale festivali zamanı

Çamlıca Koruları

Büyük ve Küçük Çamlıca koruları da İstanbul’da en fazla lale soğanının ekildiği alanlardan. Buparkların bir diğer özelliği deyüksektenkeyifli bir İstanbul manzarası sunması. Yemek yiyip manzarayı seyredebileceğiniz alanlar çok. Büyük ve Küçük Çamlıca korularına da yaklaşık 1 milyon lale fidesi ekilmiş. 

Yıldız Korusu

Beşiktaş’taki Yıldız Parkı, İstanbul’un en güzel piknik alanlarından biri. Burada bu sene 32 farklı türde ve 700 binden fazla lale soğanı ekilmiş. İçerisinde bulunan iki Osmanlı köşkü, belediye tarafından kafe olarak işletiliyor.Hatta fırsatınız varsa hem laleleri izleyin hem de Yıldız Sarayı’nı gezin. Önce lale gezisi yapıp ardından Malta Köşkü'nde yemek yiyebilir, son olarak da Yıldız Sarayı’nı gezerek gününüzü tamamlayabilirsiniz.

İstanbul'da lale festivali zamanı

Fethipaşa Korusu 

İstanbul’un küçük ama şirin yeşil alanlarından biri, Fethipaşa Korusu. Özellikle de Boğaz manzarası görülmeye değer. Bu yıl Fethipaşa Korusu’na da21 farklı türde, 200 bine yakın lale soğanı ekilmiş. Fethipaşa Korusu’nda küçük bir gezintiden sonra Kuzguncuk sahiline de inebilirsiniz.

Hıdiv Çubuklu Korusu

Beykoz’un gözde mesire alanı Hıdiv Kasrı’nın da yer aldığıÇubuklu Korusu tarihi ağaçları ve Boğaz manzarasıyla lalelerin keyfini çıkarabileceğiniz bir başka yer. Koruya bu sene 41 farklı türde 500 binden fazla lale soğanı ekilmiş. Sonrasında Anadolu yakası sahilinde keyifli bir gezi yapmanızı öneririm.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2311 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorumlar (2)