Yıllardır özellikle de İstanbul'da hızla yükselen konut fiyatlarına tanık olduk. İstanbul'da konut fiyatlarının yıllık artış ortalaması, geride bıraktığımız 2017 yılını saymazsak %20 dolaylarında seyretti. Şimdilerde ise özellikle bazı semtlerde bir yıldır artış yok, hatta bazı bölgelerde gerileme bile olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul'da ev almayı düşünüyorsanız bu yazımıza mutlaka göz gezdirin.

İçindekiler

Kanal İstanbul piyangosu

Bir araştırma şirketinin verilerine göre İstanbul'da genelde şehir merkezinin uzağında ya da Kanal İstanbul güzergahının geçeceği bölgelerde fiyatlar arttı. Onun dışındaki ilçelerde ise fiyatlar %11,92'lik enflasyon artışının gerisinde kaldı. İstanbul'da fiyat artışının en çok yaşandığı ilçe Arnavutköy. Kanal İstanbul projesinin geçeceği yeni ilçelerden biri olan Arnavutköy'de ev ve arsa fiyatları %50 artış gösterdi. Artışa bir etken de metrekare fiyatlarının geçtiğimiz yıllarda düşük olmasıydı. Şimdi ise ilçede metrekare fiyatları ortalama 2.200 TL'ye yükseldi.

Avrupa yakasındaki artış

Yine Kanal İstanbul ve 3. havalimanına yakın ilçeler Çatalca'da %24, Gaziosmanpaşa ve Silivri'de %21 artış oldu. Ancak Kanal İstanbul'a yakın bir bölge olan Başakşehir ilçesinde ise fiyatlar sabit kalmış. İstanbul'un Avrupa yakasında Bakırköy ilçesi de fiyat artışının en hızlı olduğu ilçelerden. Bakırköy'de fiyatlar ortalama %15 artmış. Kağıthane, Fatih, Avcılar gibi ilçelerde fiyat artışı %5'in gerisinde kalmış.

Anadolu yakasında en yüksek artış Şile'de 

Geçtiğimiz yıllarda Finans merkezinin gelecek olması, metro hatları vs. gibi nedenlerle fiyatların çok yükseldiği Ataşehir'de ise bu yılki ortalama artış yıllık %3 dolayında olmuş. Metronun yeni açıldığı Çekmeköy'de ise artış yok gibi bir şey ve %2 ile sınırlı kalmış. Ümraniye ve Üsküdar'da ise artış olmamış. Bu bölgede Marmaray Projesi sonrasında fiyatlar çok yükselmiş. Yükselen fiyatlar sabit kalmış. Sancaktepe'deki fiyat artışı ortalama %4, Kadıköy'de %5. Anadolu yakasında en yüksek artışının yaşandığı ilçe ise %18 ile Şile. Bu artışta 3. köprünün etkisi büyük. Şile'de geçtiğimiz yıllarda fiyatların düşük olduğunu da hatırlatalım.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN