Bir şehirden çok adeta 7 tepe üzerine kurulan dev bir dünyayı andıran İstanbul'da yapılacaklar saymakla bitmez. Ancak şehirde bazı şeyler var ki kış aylarında tadı bir başka... İstanbul'da kış bitmeden mutlaka yapmanız gereken 5 şeyi nedenleri ile birlikte sıraladık.

1- Çamlıca Tepesi'nde salep iç

Şehirde kış aylarında yapılacak belki de en güzel aktivite manzaralı bir yerde sıcak salep içmek. Bunun için Üsküdar'dan Ortaköy'e İstanbul Boğazı boyunca uzanan semtlerden dilediğinizi seçebilirsiniz. Ancak istediğiniz biraz daha yükseklere çıkıp şehre hakim bir konumdan manzaranın keyfini sürmekse, rotanızı hiç düşünmeden Çamlıca Tepesi'ne çevrin. Sabahın erken saatlerinden gece geç vakte kadar salep keyfi yapabileceğiniz tepe kar yağdığında bambaşka bir atmosfere kavuşuyor. Havanın açık olduğu günlerde çok uzaklardaki gökdelenleri bile buradan rahatlıkla görebilirsiniz.

2- Boğaz'da balık ye

Yaz aylarında Eminönü ve Kadıköy sahillerinde sıralanan balık ekmek tekneleri şehre gelenlerin değişmez lezzet duraklarından. Havalar soğuduğunda da buralarda yine ekmeğin arasına dizilen taze balıkları tadabilirsiniz. Eğer daha sıcak ve kapalı bir yer isterseniz de Tarabya'dan Çengelköy, Sarıyer ve Arnavutköy'e İstanbul Boğazı boyunca leziz balıkları ve deniz ürünlerini midenize indirebileceğiiniz sayısız yer var. Şehirde balık ekmek keyfi için hemen tıklayın ve İstanbul uçak bileti fırsatlarına göz altın.

İstanbul'da kış bitmeden yapmanız gereken 5 şey

3- Hamamların keyfini çıkar

Soğuk kış günlerinde ısınmak için şehrin çok eski zamanlardan günümüze kültüründe önemli bir yer tutan hamamların keyfini sürebilirsiniz. İstanbul'un özellikle Tarihi Yarımada bölümünde başta Çemberllitaş Hamamı olmak üzere geçmişi Osmanlı dönemine dek uzanan çok sayıda hamam bulunuyor. Bu yerlerin fiyatları özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle biraz yükselse de bazı dönemlerde uygun fiyata hamam keyfi yapabilirsiniz. Şehrin eski hamamları, sarayları, parkları ile yapılacak aktiviteler İstanbul şehir rehberimizde.

İstanbul'da kış bitmeden yapmanız gereken 5 şey

4- Kadıköy çarşısında turşuları tat

Şehrin her mevsim hareketli merkezlerinden biri olan Kadıköy'e kışın gelirseniz, ara sokaklarda bulunan turşucuların nefis turşularını tatmadan buradan ayrılmayın. Salatalık, lahana ve havuç turşularının hepsi birbirinden leziz. Hemen orada suyunu içmek isterseniz de buna kimsenin itirazı olmaz. Kadıköy'de turşuların tadına vardıktan sonra Moda'ya yürüyebilir ve sahilde bulunan çay bahçelerinden birinde manzarayı izleyebilirsiniz. Şehre geldiğinizde kalacak bir yere ihtiyaç duyarsanız, İstanbul otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

İstanbul'da kış bitmeden yapmanız gereken 5 şey

5- Pierre Loti'de içini ısıt

Boğaz'dan biraz uzaklaşıp Haliç kıyılarına doğru geldiğinizde, şehrin bir diğer yüzü ile karşılaşacaksınız. Altın Boynuz olarak da bilinen Haliç'i tepeden seyreden Pierre Loti Kahvesi, manzarasıyla olduğu kadar tarihi atmosferiyle de görülmeye değer yerlerden. Yaz aylarında ziyaretçileri ağırlayan açık alanların yanında üç ayrı kapalı salonu bulunan tarihi kahve adını bir dönem İstanbul'da yaşayan ünlü yazar Pierre Loti'den alıyor. Buraya sabah saatlerinde gelirseniz, güne sağlam bir kahvaltıyla başlayabilirsiniz. Peki, şehirde başka hangi lezzetleri mutlaka denemeli? Hemen tıklayın, İstanbul'da ne yenir ne içilir galerimizle lezzet yolculuğunuzu başlatın.

İstanbul'da kış bitmeden yapmanız gereken 5 şey

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.