İlk defa gideceğiniz bir yeri araştırırken önce oranın yöresel yemeklerinin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, hatta yemek için seyahat ediyorsanız siz yemek için yaşıyorsunuz demektir. O zaman bu listede göreceğiniz, birbirinden ilginç yemek müzelerini kesinlikle gezmek isteyeceksiniz.

Alimentarium – İsviçre

Alimentarium – İsviçre

Dünyanın ilk yemek temalı müzesi olan Alimentarium, yemek yeme alışkanlıklarının tarihini ve yıllar içindeki değişimini inceliyor. Nestle tarafından kurulan müzede, yemeğin kültürle olan ilişkisi ve duygusal boyutu da gün yüzüne çıkıyor. Bunların yanı sıra, müzede ziyaretçiler için düzenlenen atölyeler de bulunuyor. Müzeyi bilinir kılan en önemli şey ise, Cenevre Gölü’ne dikilmiş devasa boyuttaki çatal heykeli. Eğer bu müzeyi ziyaret ederseniz, göle batırılmış bu çatalı fotoğraflamadan dönmeyin.

Friet Müzesi – Belçika

Friet Müzesi – Belçika

Evet bayıla bayıla yediğiniz patates kızartmasının bir müzesi var ama Belçikalıların “Friet” adını verdiği patates kızartması, bildiklerinizden farklı çünkü iki farklı yağda kızartarak hazırlanıyor. Dolayısıyla yurt dışında “French Fries” olarak bilinenlerden de farklı. Belçikalılar kendi patates kızartmalarına “French Fries” denmesini de hiç sevmiyorlarmış ve kendi yöresel tatlarını ve patatesin tarihini tanıtmak için Friet Müzesi’ni açmışlar. Bu lezzetin bilinirliğini artırmak için de ziyaretçilere patatesin friet olma yolculuğunu izleme imkânı sunuyorlar.

Currywurst Müzesi – Almanya

Currywurst Müzesi – Almanya

Currywurst, Almanların geleneksel bir yiyeceği haline gelmiş ketçap ve köri sosuyla servis edilen bir sosis. İlk 1949 yılında Herta Heuwer tarafından yapılan bu sosis, Berlin’de her köşe başında satılan bir sokak yiyeceği. Currywurst Müzesi de bu yöresel lezzetin 60. yılını kutlamak için açılmış. Tabanında bulunan kırmızı sos izini takip ederek gezilen müzede 3 boyutlu bir şehir planı ve fastfood kültürünün nasıl geliştiğine dair bilgilendirmeler bulunuyor. Currywurst’un pişerken çıkardığı sesi duyacağınız müzeden çıkar çıkmaz currywurst yemek isteyeceksiniz.

Dutch Peynir Müzesi – Hollanda

Dutch Peynir Müzesi – Hollanda

Hollanda’nın laleleri kadar peynirleri de meşhur çünkü edam ve gouda peynirlerinin ana vatanı. Ee milli peynirleri olunca da peynirlerini yüceltecek ve tanıtacak bir müze açmış Hollandalılar. Hatta öyle ki, ziyaretçiler müzeye girer girmez peynirle ilgili 15 dakikalık bir film izliyorlar. Müze peynir yapımında kullanılan malzemeleri ve peynir yapılışını da anlatarak ziyaretçileri peynir konusunda eğitmeyi amaçlıyor. Peynir temasıyla dekore edilen müzeden ayrıldıktan sonra peynir sevginiz katlanacak.

Zeytinyağı Müzesi – İtalya

Zeytinyağı Müzesi – İtalya

Güzel bir zeytinyağının lezzetlendiremediği bir yemek yoktur herhalde. Bu durumun farkında olan İtalya da dünyada bu işi en iyi yapan ülkelerden biri çünkü pizza, makarna gibi İtalya’nın imza yemekleri, piştikten sonra eklenen bir tutam zeytinyağı olmadan düşünülemez. Zeytinyağı mutfaklarının bu kadar önemli bir parçası olunca müzesini de açarak zeytinyağının tarihini ve yapımını anlatmayı görev edinmiş İtalyanlar. Zeytin ağaçlarının yetiştirilmesinden yağın yapımında kullanılan değirmenlere kadar her konuyu inceleyen müzeyi gezerken neden Türkiye’de böyle bir müze olmadığını düşüneceksiniz.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi – Türkiye

Emine Göğüş Mutfak Müzesi – Türkiye

Milli gururumuz Gaziantep mutfağı dünya çapında adını duyuran bir mutfak. Emine Göğüş Mutfak Müzesi de Türkiye’deki ilk mutfak müzesi olarak Gaziantep mutfağını onurlandırmak ve tanıtmak için açıldı. Müzede Antep’in yöresel yemeklerinden bayramlarda ve özel günlerde kurulan sofralara kadar Gaziantep mutfağını oluşturan tüm öğelere yer veriliyor. Hatta bazı yöresel detaylar Antep’in geleneksel kıyafetlerini giymiş mankenler tarafından canlandırılıyor. Anlayacağınız tam bir görsel şölen düzenleniyor müzede. Ziyaretinizi bitirdikten sonra, müzenin hediyelik eşya bölümünden size gezinizi hatırlatacak baharatlar veya bakır ürünler alabilirsiniz.

Shin-Yokohoma Ramen Müzesi – Japonya

Shin-Yokohoma Ramen Müzesi – Japonya

Ülkemizde erişte olarak tanımlanan noodlelar, aslında Türk mutfağının el açması eriştesinin aynısı olamaz ama tabii marketlerde satılan hazır noodlelar da Japonya’dakilere benzemiyor. Japon kültüründe noodleın ve noodle ile yapılan ramen adlı çorbanın önemli bir yeri vardır. Bu yüzden de Japonlar rameni tanıtmak için tüm çeşitlerin bulunduğu bir müze açmışlar. Müzenin ilk katında bu yemeğin tarihçesini öğrenirken ikinci katta kendinizi tüm noodle çeşitlerini tatmak isterken bulabilirsiniz.

Çikolata Müzesi – Belçika

Çikolata Müzesi – Belçika

Peynirin, zeytinyağının, sosisin müzesi olur da çikolatanın müzesi olmaz mı? Tabii ki olur, hem de yiyenin tadını asla unutamadığı Belçika çikolatasının müzesi bir başka olur. Sokakların çikolata koktuğu Brüj’de bulunan çikolata müzesi çikolatanın ve kakaonun tarihini gözler önüne sunuyor. Müzede özellikle Belçika’ya özgü pralinlerin nasıl ortaya çıktığını öğrenebiliyorsunuz. En güzeli de bu pralinlerin tadına bakabiliyorsunuz. Çikolata severlerin koşa koşa gideceği müzeyi bulmuş bulunuyoruz.

Gelato Müzesi – İtalya

Gelato Müzesi – İtalya

İtalya, pizzasıyla makarnasıyla meşhur olmasının yanında bir de gelato denince akla gelen ilk yer. Dondurmanın geçmişi de zaten Eski Roma’ya kadar dayanıyor. Ee dondurma konusunda bu kadar önemli bir rol oynayan İtalya’da da bir gelato müzesinin açılması şaşırtıcı olmuyor haliyle. Müzede gelato yaparken ve yerken kullanılan malzemelerin tarih boyunca değişimini ve gelatoyla ilgili öğretici video ve fotoğrafları görebilirsiniz. Bu müzeyi gezip de dondurma yemeden gidilmez diye düşünüyorsanız, müzede sizlerin denemesi için farklı tatta gelatolar yapılıyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
519 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar