Isı yalıtımı yaptıran ev sahibine vergi teşviki

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Isı yalıtımını teşvik etmeyi planlayan hükümet, vergi avantajı sağlamak için kolları sıvadı. Buna göre kiradaki evine ısı yalıtımı, izolasyon, enerji tasarrufu ve depreme karşı güçlendirme gibi harcamalar yapan ev sahipleri, bu harcamalarını beyan ederlerse ödedikleri vergiden düşebilecekler.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yeni hazırladıkları gelir vergisi tasarısında vatandaşa vergi teşviki getireceklerini açıkladı. Buna göre kiraya verilen gayrimenkul için ısı yalıtımı, izolasyon, enerji tasarrufu ve depreme karşı dayanıklılık gibi harcamalar beyan edilen gelirden düşülebilecek.

Mevcut uygulamada yüzde 25’i düşebiliyor

Mevcut uygulamada ev sahipleri kiraya verdikleri evleriyle ilgili onarım masraflarını götürü usulde vergilendirmeleri halinde yüzde 25 oranında vergiden düşebiliyorlar.

Lüks evlere KDV geliyor

Bu arada lüks evlerde KDV’nin yükseltilmesi uygulamasına yılsonuna kadar karar verilmesi bekleniyor. Lüks konutların vergisini artıracak yeni sisteme göre, emlak vergisine esas değerler yeniden belirlenecek, inşaatlar sınıflandırılacak. Metrekare hesabı konutun lüks olup olmadığına göre belirlenecek. Büyükşehirlere ayrı tarife uygulanacak.

Maliye KDV çalışmasını hızlandırdı

Maliye, konutta KDV konusunda kapsamlı bir çalışma yaptı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuya ilişkin düzenlemeyi Bakanlar Kurulu'na sunacaklarını söyledi. Mevcut uygulamada konutta KDV yüzde 1 ve 18 olarak uygulanıyor. Konut alım satımında 150 metrekareye kadar yüzde 1 olan KDV sistemi tamamen değişecek. Yeni sistemle İstanbul'un lüks projelerinden birinde 60 metrekarelik konut için de yüzde 18 KDV alınabilecek. Oranlar konusunda nihai kararı Bakanlar Kurulu verecek.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar