1980'li yıllarda kalfaların, ustaların mütahitliğe yöneldiği inşaat sektörü, bugünlerde ünlü işadamlarının, sanayicilerin gözdesi oldu.

Türkiye'de son bir kaç yılda yaşanan konut patlaması inşaat sektörünü lokomotif sektörlerden biri haline getirdi. Büyük kentlerde yeni yerleşim bölgeleri açılırken, eski binalar da yıkılıp yerlerine yenileri yapılıyor. Nüfus artışı, çekirdek aileye geçiş, evlenmeden ayrı eve çıkma, boşanmaların çoğalmasıyla konut ihtiyacımız giderek arttırıyor. Arz-talep dengesi de sektörü büyütmeyi sürdürüyor. Sektör bu kadar hızlı büyürken, tekstil, yiyecek, sanayi dallarında başarılı olan firmalar da birer birer inşaat yapma yarışına girdi.

Ünlü sanayiciler de yöneldi

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Zorlu, Boyner Holding’ten Cem Boyner son dönemde inşaata yatırım yapan iş adamlarından oldu. 

Şirket sayısı 3 yılda yüzde 95 arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerinden derlediğimiz bilgilere göre inşaat sektöründe kurulan şirket sayısı 2008 yılında 7 bin 35 iken, bu sayı 2011 yılında 13 bin 733'e yükseldi. Son 3 yılda şirket sayısı yüzde 95,2 arttı.

İnşaatın 200 yan sektörü beslediğini belirten rapora göre, bu sektöre yapılan 1 birimlik yatırımın ekonomiye 2,54 puanlık katkı sağladığı ve inşaat sektörünün geçen yıl Türkiye ekonomisine katkısının 300 milyara ulaştığı vurgulandı.

Size Enuygun evi seçin

Konut sektöründe yaşanan bu patlama evsahibi olmak isteyenlerin seçeneklerini de arttıyor. Projeleri detaylı inceyerek size en uygun evi bulmak alabilmek için konut kredisi detaylarını inceleyebilirsiniz...

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu
2057 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.