Kullanmak istediğiniz ihtiyaç kredisi tutarının yüksek ya da gelirinizin kredi geri ödemeleri için yetmediği durumlarda size ait ev, arsa, araba gibi bir malınız varsa bu malı teminat olarak göstererek ipotekli kredi kullanabilirsiniz. Böylece daha yüksek tutarlı krediyi alma imkanınız doğar. İpotekli kredinin koşulları nelerdir ve kimler kullanabilir?

Üzerinize ait mal olması gerekir

İpotekli kredi kullanabilmek için öncelikle size ait ev, arsa ya da araba gibi malınızın olması gerekir. Evinizin anne, baba ya da eşinizin adına olması banka tarafından çoğunlukla kabul edilmez. İpotek ettirilecek malın krediyi kullanacak kişiye ait olması istenir. İpotekli kredi kullanmak istediğinizde bankaya ipotek ettireceğiniz mala ait belgelerle birlikte başvurabilirsiniz. Bu kredi değerlendirmesi için ekspertiz gibi farklı masraflar da doğacaktır. Bu masrafları kredinin onaylanmasından bağımsız olarak ödemeniz gerekir.

Bazı bankalar taşınmazın mali değerinin %50'sine kadar tutarda kredi kullandırırken, bazı bankalar da bu oran %75-%80'e kadar çıkarabiliyor. Ev teminatı gösterdiğinizde evin değerinin daha yüksek bir oranı kredi olarak kullandırılırken, arsa ipoteği veya araba rehini ile verilen kredilerde bu oran daha düşük olabilir. Faiz oranı da çoğu zaman ihtiyaç kredisine benzer oluyor.

Daha yüksek tutarlı kredi için kolaylık sağlar

İpotek veriyor olmanız kredi başvurunuzun banka tarafından onaylanacağı anlamına gelmiyor. Eğer kredi notunuz düşükse veya düzenli geliriniz yok ise kredi başvurunuz büyük olasılıkla onaylanmaz. İpotek göstermeniz daha yüksek tutarlı kredi kullanmanız için size kolaylık sağlar. Örneğin borçlarınızı tek kredide toplamak için ya da ev peşinatı yapmak üzere yüksek tutarlı kredi kullanmak istediğiniz de veya kendi işinizi kurmak için yüksek tutarlı nakit ihtiyacınızı olduğunda ipotek karşılığı kredi kullanmak bir alternatif olabilir.

Geliriniz yeterliyse ihtiyaç kredisi

Artık bankalar eğer geliriniz yeterli ise teminat istemeden de yüksek tutarlı ihtiyaç kredilerini onaylayabiliyor. İhtiyaç kredilerindeki maksimum vade sınırlaması ipotek karşılığı kullanılan ihtiyaç kredileri için de geçerli olduğundan teminat göstermek kredi vadesini uzatamıyor. İpotek karşılığı kullanılan kredilerde daha yüksek masraf ödemeniz de gerekeceğinden bizim önerimiz önce ihtiyaç kredisini değerlendirmeniz olacak. Eğer size verilebilecek en yüksek kredi tutarı ihtiyacınızı karşılamıyor ise teminat vererek kredi tutarını yükseltmeyi bankanız ile görüşebilirsiniz.

İhtiyaç kredilerini karşılaştırmak için tıklayabilirsiniz...


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar