İpotek terkini işlemi online yapılabilecek

tugbahacibayramoglu

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ipotek terkini işlemlerini elektronik ortamda yapmaya başladı. Yakın zamanda haciz, satış şerhi gibi işlemler de elektronik ortama alınacak.

Finansgündem sitesinde yer alan habere göre daha önce vatandaş ya da görevli memurlarla tapu müdürlüklerine verilen ipotek terkinleri elektronik ortamda yapılabilecek. Tapu Sicili Tüzüğü’nde yapılan düzenlemeyle tapu müdürlüğüne gitmeden ipotek şerhi konulabilecek.

İçindekiler

Uygulama pilot bölgede başlıyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, bankaların temsilcileri ile işlemlerin elektronik ortamda yapılmasıyla ilgili toplantı yaparak gerekli yazılım çalışmalarını başlattı. Bu kapsamda projenin, pilot uygulamaya geçilmesi ve işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi çalışmalarına hız verildi. Böylece tapudaki işlemlerin daha hızlı yapılması sağlanmış olacak. Aynı zamanda tapu memurlarının yükü de hafifleyecek. Elektronik ortamda yakın zamanda ipotek şerhinin yanı sıra haciz ve satış şerhi gibi işlemler de yapılabilecek.

Evlilik cüzdanıyla tapuya şerh

Yine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü daha önce de evlilik cüzdanıyla tapuya şerh uygulaması başlatmıştı. Böylelikle özellikle kadınların kocalarının kendilerinden habersiz ev satışımı yapmasının önüne geçilmiş oluyor. Konuyla ilgili ayrıntıları da Evlilik cüzdanıyla tapuya şerh uygulaması başlıklı yazımızda belirtmiştik.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN