İpotek terkin işlemleri artık elektronik ortamda yapılabilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ipotek terkin işlemlerinin elektronik ortamda yapılabilmesine dair uygulamayı başlattığını açıkladı.

Pilot uygulama başladı

Şimdilik üç banka yani Ziraat Bankası, Halkbank ve İş Bankası ile yazılım çalışmalarının yapıldığı ve pilot uygulamanın başarıyla gerçekleştiği açıklandı. Diyelim ki evinizin üzerinde ipotek var ya da banka kredisiyle bir ev aldınız ve borcunuz bitti. İpotek fekki yani ipoteğin kaldırılması için önceden bankadan yazı alıp tapu dairesine gitmeniz gerekiyordu. Şimdi bu işlemleri online olarak yapabileceksiniz. Tapu işlemlerinde yapılacak bu yenilikle tapu müdürlüklerinde işlem süreleri kısalacak, kağıt masrafı vs.nin önüne geçilecek. Diğer bankalarla da yazılım işlemleri konusunda çalışmalar sürüyor. Böylece borcunuz bittikten sonra banka tapu müdürlüğünün ilgili bölümüne borcunuzun bittiğine ve ipoteğin kaldırıldığına dair bilgi verecek.

 

Tapuya şerh koydurma

Bakanlık daha önce de tapuya şerh koyma işlemini de online yapmak için çalışmalara başlamıştı. Tapu müdürlüklerindeki bir diğer işlem de evlilik cüzdanıyla tapuya şerh koydurabilmek oldu. Böylece eşten habersiz ev satışı gerçekleşememiş olur.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.