Dünyanın en pahalı benzininden sonra şimdi de neredeyse dünyanın en pahalı iPhone’larının Türkiye’de satıldığı ortaya çıktı. İngiltere’nin teknoloji sitesi Mobil Unlocked’un çalışmasına göre Türkiye, 1.063 dolarlık fiyatla dünyada iPhone 5S’in en pahalı satıldığı ikinci ülke oldu. iPhone 5S’in en pahalı satıldığı ülke ise 1.091 dolarla Ürdün. En ucuz iPhone satın alabileceğiniz ülkeler de ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri.

İçindekiler

Hintli gelirinin %22.3 ile alabiliyor

Milli gelir düzeyine göre iPhone 5’i en kolay alabilen ülkeler ise gelirinin sadece %0,7’si ile Katar oldu. Katar’ı %1,1 ile Lüksemburg, Singapur ve ABD izledi. Gerek fiyatı, gerekse de alım gücü anlamında Arap ülkeleri en avantajlı ülkelerden. Tabi avantajlı olmayan ülkeler de var. Örneğin iPhone almanın en zor olduğu ülke Hindistan. Hintlilerin yıllık gelirinin %22.3’ünü iPhone’a ayırması gerekiyor. Hindistan’ı, Vietnam, Ürdün, Filipinler ve Çin izliyor. Türkiye’de bu sıralamada 8. sırada yer alıyor.

KDV’siz fiyatta da Türkiye dünya ikincisi

iPhone 5S fiyatı KDV’siz satılsa bile Türkiye bu listede yine 2. sırada yer alıyor. Vergiler hariç 940 dolarlık fiyatıyla Ürdün ilk sıraya yerleşirken, Türkiye 900 dolarla ikinci sırada yer alıyor. Anlayacağınız vergili ya da vergisiz iPhone 5S fiyatında dünyanın en pahalı ikinci ülkesiyiz. Vergisiz fiyatta ise 649 dolarla ABD birinci sırada.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN