Kısaca uygun fiyatlarla Avrupa'yı baştan sona trenle gezebileceğiniz bir uygulama olarak tanımlanabilecek Interrail özellikle üniversite gençlerinin hayallerini süsleyen maceralar arasında. Peki, Interrail yapmak için şartlar neler, hangi ülkelere gidilebilir, ortalama maliyeti nedir? Eğer yakın zamanda Interrail yapmak gibi bir planınız varsa, yola koyulmadan önce tüm bu soruların yanıtlarını bulmaya hazır olun.

1- Interrail nedir?

Avrupa Demiryolları İşletmeleri'nin bir uygulaması olan Interrail birçok Avrupa ülkesinde geçerli bir bilet sistemi. Bu sistem sayesinde ister 5 gün isterseniz 15 gün boyunca 30 ülkeyi görebilirsiniz. Yolculuğunuzu rotaların uygunluğuna göre tamamen trenle tamamlayabileceğiniz gibi daha uzak yerleri keşfetmek isterseniz bazı rotalar arasında uçakla da seyahat edebilirsiniz.

1- Interrail nedir?

Ucuz Uçak Bileti Bulun

2- Kimler Interrail yapabilir?

Interrail yapmak için bir yaş sınırı yok. Bununla birlikte bilet fiyatları yaşa göre değişiklik gösterebiliyor. Gençler daha uygun fiyatlarla bilet satın alabilirken yetişkinler için fiyatlar biraz daha yükseliyor. Eğer çocuklarla birlikte ailece Interrail yapmak isterseniz aile bileti seçeneği de var.

2- Kimler Interrail yapabilir?

3- Bilet seçenekleri neler?

Intrrail yapmak isteyen gezginlere tek bir ülkede geçerli Bir Ülke Pass veya 30 ülkede geçerli Global Pass gibi farklı alternatifler sunuluyor. Eğer tek bir ülkeyi dolaşmak isterseniz Bir Ülke Pass biletinizi alarak dilediğiniz ülkeyi baştan sona keşfedebilirsiniz. Farklı ülkeleri görmek ve dolaşmak isterseniz de Global Pass seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

3- Bilet seçenekleri neler?

 

4- Ortalama maliyeti nedir?

Interrail genellikle uygun fiyatlarla gezmek isteyenlerin tercihi olsa da toplam maliyet tamamen seyahat tercihlerinize göre değişebilir. Örneğin sadece bir ülkeyi gezmeyi planlıyorsanız ve seyahatiniz daha kısa sürecekse konaklama ve yeme içme gibi giderlerin azalması sayesinde masraflarınız düşecektir. Bu konuda ortalama bir bütçe ise bir yıllık pasaport, vize, tren bileti, konaklama ve yeme içme gibi giderler hesaba katıldığında 3000-5000 TL aralığında değişiyor. Bu tutar yolculuk tarihlerine ve rotanıza göre de büyük oranda değişiklik gösterebilir. Örneğin bazı şehirler ve dönemler daha pahalıyken diğer destinasyonlar ve seyahat dönemleri daha uygun fiyatlı olabilir.

5- Ne zaman yola çıkmalı?

5- Ne zaman yola çıkmalı?

Interrail için belirli herhangi bir zaman aralığı yok. Ancak yolculuk tarihlerinizi gideceğiniz yerlere göre belirlemenizde yarar var. Örneğin Kuzey Avrupa'yı kapsayan bir rota çizmeyi düşünüyorsanız, havaların daha sıcak olduğu yaz ayları daha doğru olabilir. Güney Avrupa içinse ilkbahar ve sonbahar dönemi hem hava sıcaklıklarının rahatlıkla gezilebilecek değerlerde olması hem de konaklama ve diğer harcamaların azalması nedeniyle tercih edilebilir.

5- Ne zaman yola çıkmalı?

6- Hangi ülkeden başlamalı?

Eğer Interrail ile birden fazla ülkeyi gezmeyi düşünüyorsanız, hangi ülkeleri seçeceğinizi ve nasıl bir rota izleyeceğinizi iyi belirlemeniz önemli. Interrail biletlerinin sınırlı bir süre için geçerli olması nedeniyle eğer yolculuğunuzu trenle tamamlamak isterseniz rotanızı buna göre çizebilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak Interrail maceranıza başlayacağınız ülkeye uçarak buradan yola çıkabilirsiniz. Örneğin İtalya'dan başlayarak Fransa ve İspanya'yı kapsayan 2 haftalık bir seyahat planı yapabilir, Interrail sonunda yine uçakla dönebilirsiniz. Eğer ilk fırsatta bu hayali gerçeğe dönüştürmek isterseniz, Avrupa'ya en uygun uçak bileti fırsatlarına göz atmak için hemen tıklayın. Interrail ile bilikte gençlerin yurt dışında ucuza tatil yapabileceği diğer programları da öğrenmek isterseniz detaylar yazımızda. 

6- Hangi ülkeden başlamalı?