SGK prim ödemelerinizi ya da sağlık hizmeti kesintileri vs. internetten TC kimlik numaranız ile sorgulayabilirsiniz. Arkadaş, eş dost sohbet toplantılarında sık sık dile getiririz. Prim ödemelerimizden emeklilik için kaç gün ödememiz kaldığından söz ederiz. Eksiden bu bilgilere ulaşmak zordu ancak internetin hayatımıza girmesiyle ve devlet kurumlarının da bu konudaki çalışmalarını sisteme yüklemesiyle bilgilere ulaşmak artık çok kolay.

SGK prim borcunu ödemeleriniz, sağlık hizmetleriniz vs. gibi bilgilere SGK prim sorgulama linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz. Burada önünüze çıkacak ekrana, TC kimlik numarası ve nüfus cüzdanınızın cilt numarasını yazıp güvenlik doğrulama şifresiyle birlikte girmeniz yeterli.

Bir tıkla bilgilerinize ulaşabilirsiniz

Önünüze Sosyal Güvenlik Kurumu E-SGM hizmet sorgulama ekranı çıkacak. Bu sayfada sol taraftaki Hizmet Bilgisi Sorgulama ekranını tıklarsanız bugüne kadar sizin adınıza yatırılan bütün primlerin tutarını ve hizmet dökümü gün sayısını görebilirsiniz.

Prim ödemelerinizi kontrol edin

Yine aynı sayfadan Genel Sağlık Sigortası bilgilerinizi, emeklilik maaş ödemeleriniz vs. başka bilgileri de öğrenebilirsiniz. Bu ekran sayesinde işvereninizin primlerini düzenli yatırıp yatırmadığını ve sizin adınıza ne kadar prim ödemesi yaptığını kontrol edebilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.