Artık adli sicil belgesi ya da halk arasında kullanılan adıyla Sabıka Kaydı belgesini, Adliye’ye gitmeden oturduğunuz yerden e-devlet şifresiyle internetten alabileceksiniz. E-devlet şifresi, adli sicil belgesi almak için Adliye’ye gidip sıra bekleme derdinden kurtarıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yaptığı protokole göre e-devlet şifresiyle dileyen herkes Adli Sicil Belgesi’ni alabilecek.

İçindekiler

E-devlet şifresi yeterli

www.turkiye.gov.tr adresinden alınacak adli sicil belgesinde bir barkod numarası bulunacak. Alınacak bu belgenin çıktısını isteyen kuruma verebileceksiniz. Hatta dileyen kurumlar da e-devlet üzerinden giriş yaparak, belge sahibinin TC kimlik numarasıyla kontrol edebilecek. Böylece sadece çıktı almak yeterli gelmiyorsa firma yetkilisi dilerse kontrol de yapabilecek.

Şifreyi PTT şubelerinden alabilirsiniz

Eğer e-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden satın alabiliyorsunuz. Dilediğiniz PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Eski şifrenizi kaybettiyseniz 4 TL karşılığı yeni şifre alabilirsiniz.

Özellikle İstanbul gibi büyük kentlerde Sabıka Kaydı almak gerçekten zor oluyordu. Örneğin Anadolu Yakası’ndaki pek çok adliyenin kapanıp Kartal’a taşınmasından sonra Kadıköy’den Kartal’a gidip sıra bekleyip bu belgeyi alabiliyordunuz. Bu uygulama vatandaş adına kolaylık getirecek bir uygulama olacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar