İnternet hayatımıza girdiğinden beri yaşamımıza kolaylaştıran pek çok yenilik getirdi. Bilgiye kolay ulaşmaktan tutun, gazete okumaya, yemek tarifine, uçak bileti satın almaktan otel rezervasyonuna, hatta alışverişe kadar her şeyiinternet üzerinden yapar olduk. Özellikle son iki yılda internet siteleri içerisinde en büyük artış alışveriş sitelerinde yaşandı. Başlangıçta ünlü markaların seri sonu ürünlerini alabildiğimiz bu sitelerin sayısı ve çeşidi o kadar çok arttı ki şaşırmamak mümkün değil. Bu durum istatistiklere de yansıdı.

Giyim ve spor malzemesi ilk sırada

Türkiye'de internet üzerinden alışverişte ilk sırayı, yüzde 48,6 ile giyim ve spor malzemeleri aldı. Giyim ve spor malzemelerinin ardından, yüzde 25,8 ile cep telefonu, kamera, radyo, televizyon gibi elektronik cihazlar geldi. Söz konusu ürünlerin bir önceki dönemdeki oranı ise yüzde 25,5'ler seviyesinde bulunuyordu.

Uçak bileti alımında da artış var

Yine istatistiklere göre internet üzerinden ev eşyası satışında da artış var. İnternet üzerinden yaptığımız alışverişlerin yüzde 20’sinde seyahat harcamalarının payı var. Uçak bileti, otel rezervasyonu gibi tatile yönelik harcamalarımızı internet üzerinden yapıyoruz. Özellikle internet üzerinden uçak bileti alımı konusunda ciddi bir artış var. İnternet üzerinden yapılan seyahat harcamaları geçen yıl yüzde 17 dolayındaydı.

Ucuz uçak bileti bulabilirsiniz

Zaten interneti düzenli kullanan biriyseniz, tıpkı ucuz eşya satın almak gibi ucuz uçak bileti da satın alabiliyorsunuz. Çünkü havayolu firmaları kampanyaları genelde birkaç günlük yapıyor. Bu yüzden mail ya da haberlerde gördüğünüz kampanya bildirimleri sizin ucuz uçak bileti satın almanıza yardımcı olacaktır.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2329 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.