‘Uçak bileti satın alma’  internet üzerinden yapılan alışverişlerde ilk sıralarda yer alıyor. Ipsos KMG ve Mastercard’ın 2010 yılı içinde farklı zamanlarda yaptığı araştırmalara göre internet üzerinden alışverişte ilk iki sırada uçak bileti ve elektronik eşya satın alma yer alıyor. Ipsos KMG’nin araştırmasında internet üzerinden alışverişte uçak bileti satın alma ilk sırada, Mastercard’ın araştırmasına göre ise ikinci sırada yer alıyor.  Zaman tasarrufu ve fiyat avantajı yaratması, internet kullanıcılarının sanal alışverişi tercih etmesinde büyük rol oynuyor.

Zamandan ve paradan tasarruf imkânı sağlayan Enuygun.com ise uçak bilet satışlarında sunduğu fiyat karşılaştırma servisi ile internet üzerinden alışverişte tercih ediliyor. Kullanıcılar uçak biletini sadece internetten almakla kalmıyor, en avantajlı fiyat veren havayolunu birkaç dakika içinde tek bir adresten seçip uçuşunu planlayabiliyor. Dileyen rezervasyon yaptırıyor ya da anında biletini satın alıyor. Üstelik tüm bunlar sadece yurtiçi uçuşlar için değil, yurtdışı uçuşlar ya da yurtdışında farklı noktalar arasındaki uçuşlar için de geçerli.

Yapılan araştırmalar online alışverişin Türkiye’de de giderek yaygınlaştığını gösteriyor. Ipsos KMG’nin araştırmasına göre Türkiye’de yaklaşık olarak 4,2 milyon kişi internet üzerinden alışveriş yapıyor. 4000 kişi ile yapılan yüz yüze görüşmelerden çıkarılan sonuca göre internetten alışverişte %27,5 oran ile uçak bileti ve tatil amaçlı otel rezervasyonları ilk sırada yer alıyor. İnternet üzerinden alışverişlerin %70’inden fazlasında ise kredi kart ya da sanal kart ile yapılıyor.

Mastercard’ın Türkiye nüfüsunu temsil eden 11 kent merkezinde yaptırdığı araştırma sonuçları da bu veriyi destekler nitelikte. İnternet üzerinden alışverişlerde tercih edilen ödeme şekli %79 ile kredi kartı. Mastercard’ın araştırmasına göre ise, internet üzerinden alışverişte uçak bileti satın alma (%31), elektronik eşya satın almanın (%40) hemen ardından gelerek ikinci sırada yer alıyor. 

Online alışveriş yapanların internet üzerinden alışverişi seçmelerinin nedeni ise; fiyat avantajı yaratması(%42), evden çıkmadan alışverişin rahatlığı (%38), zaman tasarrufu (%35), ürün ve fiyat karşılaştırma olanağı (%23).  Uçak bileti satın alırken sanal alışverişte tüm bu avantajları tek bir adreste sunabilen Enuygun.com ise giderek artan müşteri kitlesiyle kullanıcılarına uçak bileti karşılaştırma, rezervasyon ve satış imkânı sunuyor.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.