İnternet kullanımınızı hesaplayın!

betulsungurlu

İnternette abone sayısı da, veri kullanımı da gün geçtikçe artıyor. Her abone farklı cihazlardan farklı amaçlar için interneti kullanıyor. Dolayısıyla internet kullanım miktarı da kişilere göre değişiklik gösteriyor. BTK, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurulu da abonelerin internet kullanım alışkanlıklarını kendilerinin belirleyebilmesi için “veri kullanım hesaplayıcı” aracını çok kısa bir süre önce hizmete sundu. Bu hesaplayıcı ile akıllı telefon, tablet ya da dizüstü bilgisayarınızdan tahmini olarak aylık ne kadar internet kullandığınızı hesaplayabilir, size uygun tarifeyi seçerken faydalanabilirsiniz.

BTK’nın internet sitesinde sunulan bu hizmete http://veri-hesaplayici.btk.gov.tr/kullanim/giga.byte adresinden ulaşabilirsiniz. Aylık veri kullanım miktarınızın hesaplanabilmesi için ayda ya da günde kaç sayfa görüntülediğiniz; kaç e-posta alıp gönderdiğiniz; kaç ekli e-posta gönderip aldığınız; kaç dakika video izlediğiniz ve müzik dinlediğiniz, kaç saat oyun oynadığınız ve sosyal medyaya kaç içerik yüklediğiniz gibi soruları cevaplandırmanız gerekiyor

 

Ortak kota hizmeti

2012 yılsonu itibariyle Türkiye’de internet abone sayısı 20 milyonu geçti. Fiber ve mobil internet abone sayısındaki hızlı artış trendine sabit internet de aynı hızda olmasa da eşlik ediyor. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’de 12 milyon mobil internet, 6 milyon 500 bin ADSL ve yaklaşık 1 milyon 200 bin fiber ve kablo internet abonesi bulunuyor. Dünya nüfusunun üçte birinin internet kullanıcısı olduğu tahmin edilirken Türkiye’de ise nufüsun yarısının internet kullandığı düşünülüyor.

Elbette artan sadece abone sayısı değil! İnternet kullanım alışkanlıklarımız değiştikçe ve hatta pekiştikçe veri kullanım miktarımız da artıyor. TTNet’in araştırmasına göre internet kullanıcıları dünya genelinde günde ortalama olarak 4 saatini, Türkiye’de ise 2 saatini internette geçiriyor. Kişi başı ortalama kullanım miktarı da giderek artıyor.

Artış devam etse de internette veri kullanım miktarı kullanıcıya göre değiştiğinden internet sağlayıcıların sundukları paketler de bu miktara göre çeşitleniyor. Değişik miktarlarda limitli, limitsiz paketler arasında kullanıcılar, kendilerine en uygun tarifeyi seçmeye çalışıyor. Tüm bunların yanısıra şimdi sabit ve mobil interneti aynı anda kullanan bir abone profili de oluştu. Bazı internet sağlayıcıları da bu profile yönelik “ortak kota” hizmeti veren paketler sunmaya başladı. Bu paketle evde ayrı dışarıda ayrı pakete ihtiyaç duymuyorsunuz. Ancak bu paketler de limitsiz ya da limitli olarak sunuluyor. Sonuçta uygun tarife seçebilmek için ortak kota çözümlerinde de aylık veri kullanımı miktarınızı yine bilmeniz gerekiyor.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN