Instagram'da en iyi tatil fotoğrafı için ipuçları


Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 64

Tatil denince birçok kişinin aklına ilk gelenlerden biri de bol bol fotoğraf çekmek. Sonra da tabii Instagram ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarımızdan paylaşmak. Özellikle kendine has filtreleri ve fotoğraf düzenleme özellikleriyle Instagram hepimizi birer fotoğraf sanatçısına dönüştürdü bile. Peki, bu yaz baştan çıkaran tatil fotoğraflarınızla Instagram'ın efendisi olmaya ne dersiniz? İşte, Instagram'da en iyi tatil fotoğrafını paylaşmanın püf noktaları...

Filtre kullanın

Instagram'ın diğer sosyal ağlara kıyasla en çok öne çıkan özelliği gelişmiş filtreleri. Çektiğiniz fotoğraf ve videoları Instagram'da paylaşmadan önce filtrelerden birini uygulayarak çok daha canlı ve parlak bir görüntü elde edebilirsiniz. Üstelik filtreli olarak paylaşılan fotoğraf ve videoların filtresiz olanlara kıyasla daha çok beğeni topladığı biliniyor. Ancak bunu yaparken doğru filtreyi seçtiğinize emin olun. Doğru filtreyi seçmek alacağınız beğeni ve yorum sayısını da arttıracaktır. Ayrıca tatil için tercih ettiğiniz yer de filtre seçiminde önemli.

Avrupa'da dolaşırken

Eğer tatilinizi Eski Kıta'da yer alan kentlerden birinde yapacaksanız Instagram'da çekeceğiniz fotoğraflar için de oldukça şanslısınız demektir. Kendine has tarihi yapıları ve renkli caddeleriyle Avrupa kentleri Instagram fotoğrafları için de doğal bir fotoğraf stüdyosu gibi adeta. Ancak yine de doğru filtreyi seçmek çekeceğiniz fotoğrafların etkisini arttıracaktır. Paris, Londra veya Barselona gibi Avrupa kentlerinde dolaşırken yakaladığınız kareler için Instagram'da Hudson filtresini kullanmanız öneriliyor. Bu sayede şehirlerin öne çıkan mimari özelliklerini fotoğraflarınızda daha iyi yansıtabilirsiniz.

Afrika'da safari yaparken

Eğer güvenli sulardan çıkarak Afrika'nın macera dolu coğrafyasına dalmak isterseniz yine Instagram'la harika kareler yakalayabilirsiniz. Afrika'nın genellikle çöller ve geniş düzlüklerle çevrili doğal ortamını daha iyi yansıtmak için kullanabileceğiniz fotoğraf filtresi ise Sierra. Instagram'ın en beğenilen filtrelerinden olan Sierra'nın etkisini arttırmak için bir miktar blur efekti de ekleyebilirsiniz.

Afrika'da safari yaparken

En iyi portreler için

Tatildeyken tek çektiğimiz deniz, orman veya diğer manzara fotoğrafları olmayabilir. Birlikte seyahat ettiğiniz arkadaşlarınız veya sevdiklerinizin fotoğraflarını çekerken de harika sonuçlar almak isterseniz bu konuda Instagram'ın bir diğer filtresi Juno yardımınıza yetişecek. Juno'nun sade yapısı sayesinde özellikle portre fotoğrafları daha belirgin ve etkili bir hale geliyor. Ortamın ışığı yeterli değilse fotoğrafa bir miktar ışık efekti ekleyerek bu etkisi daha fazla arttırabilirsiniz.

En iyi portreler için

Ormanları fotoğraflarken

Gezdiğimiz yerlerde karşımıza çıkan ormanlar ve diğer yeşil alanlar da fotoğraflamak için harika yerler. Peki, park, orman ve diğer geniş yeşil alanların fotoğrafını çekerken kullanabileceğimiz en doğru filtre hangisi? Bu sorunun yanıtı birçok kişiye göre Sutro. Fotoğrafa hafif mavi ve mor arası bir renk veren Sutro çektiğiniz görüntülerin adeta bir belgeselden fırlamışcasına canlı ve çarpıcı görünmesini sağlayacak.

En iyi manzara filtresi

Tatildeyken en fazla fotoğrafını çektiğimiz şeylerin başında manzaralar geliyor. İster gün batımı olsun ister öğle güneşi altında uzanan bir deniz kıyısı veya göl kenarı... Bu alanlarda en iyi fotoğrafı yakalamak için kullanabileceğiniz filtreler arasında en çok sevilenlerden biri Lark. Bu filtre fotoğraflarınıza bir miktar kırmızılık katarak daha farklı ve sıra dışı bir görüntü elde etmenizi sağlıyor.

En iyi gün batımı için

Hava yavaş kararırken ortaya çıkan benzersiz güzellikleri yakalamak isterseniz bunu için harika çok sayıda filtre var. Ancak bunlar arasında hızlıca bir seçim yapmanız gerektiğinde tercihinizi Toaster'den yana kullanırsanız en iyi fotoğrafı yakalamak için işinizi şansa bırakmamış olursunuz. Birçok fotoğrafçı ve gezgine göre bu filtre Instagram'da en iyi gün batımı görüntülerini yakalamak için son derece ideal.

En iyi gün batımı için

Teknede en iyi fotoğraf filtresi

Eğer bir tekne ile açık denizlere doğru yelken açtıysanız iyi bir fotoğraf karesinden taviz vermek zorunda değilsiniz. Özellikle sıcak yaz günlerinde tekne veya yatla denize açıldığınızda Brannan filtresini kullanarak daha keskin görünen fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Teknede en iyi fotoğraf filtresi

Eski izlenimi vermek için

Eğer fotoğrafınıza biraz daha eski bir görüntü vermek isterseniz bunu için özel olarak tasarlanan filtrelerden de yaralanabilirsiniz. Örneğin Rice ile çektiğiniz fotoğraflara sanki yıllar önce çekilmiş gibi bir görüntü kazandırmanız mümkün. Eğer fotoğrafın ışığını biraz azaltıp blur efekti eklerseniz bu etkiyi daha da arttırabilirsiniz.

Dağları fotoğraflamak için

Dağları fotoğraflamak için

Eğer yüksek dağları ve tepeleri fotoğraflamayı seviyorsanız bu merakınızı tutkuya dönüştürebilecek bir filtre ile tanışmaya hazır olun! Hefe adı verilen filtre sayesinde yüksek dağların ve tepelerin daha net ve etkili bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Gölgelerin gücü adına

Gölgelerin gücü adına

Çektiğiniz fotoğraflar elbette renkli olmak zorunda değil. Siyah beyaz fotoğraftan vazgeçemeyenler için de Instagram'da harika seçenekler var. Daha önce çektiğiniz fotoğrafı siyah beyaz yapabilirsiniz. Eğer siyah beyaz etkisini daha iyi göstermek isterseniz Inkwel gibi fotoğraflarınızı doğrudan siyah beyaz olarak çekebileceğiniz Instagram filtrelerinden de yararlanabilirsiniz.

Gölgelerin gücü adına

Tuğba Hacıbayramoğlu
2220 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.