• Anasayfa
  • Bilgi
  • İnşaat maliyetlerindeki artış ev fiyatlarını nasıl etkiler?

İnşaat maliyetlerindeki artış ev fiyatlarını nasıl etkiler?

tugbahacibayramoglu

Son aylarda ev fiyatlarında ciddi artışlar oldu. Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş sebebiyle arz talep dengesine bağlı olarak bir artıştan söz etmek mümkün. Ancak ev fiyatları sadece buna bağlı olarak artmıyor, inşaat maliyetleri de sürekli yükseliyor. Peki bu maliyet artışı ev fiyatlarını nasıl etkileyecek?

İçindekiler

İnşaat maliyetleri arttı

İnşaat maliyetleri, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre bir önceki yıla göre yaklaşık %10 oranında arttı. Hatta işçilik maliyetleri yaklaşık %15 oranında yükseldi. Bu artış da ister istemez ev fiyatlarını etkiliyor. Her yıl inşaat maliyetleri %10 ile %15 arasındaki oranlarda artıyor. İki yıl önce bir daireyi 150.000 TL’ye mal edip 200.000 TL’ye satan bir müteahhit, iki yıldaki bu artışlar sebebiyle bugün aynı evi biraz da sokaktaki enflasyonun fazla olduğunu hesap edersek, ortalama 200.000 TL’ye yapabilecek. Bu durumda da satış fiyatını en az 50.000 TL daha arttırması gerekecek. Yeni evlerdeki maliyetlerle bağlantılı artış, ister istemez ikinci el evleri de etkileyecek. Yeni eve ulaşamayan hemen yanındaki ikinci el evi almak isteyecek, arz talep dengesine bağlı olarak da bu evlerin fiyatı yükselecek.

Yükseliş sürer mi?

2018 ve 2019 yıllarında ev fiyatları çok az arttı. Arz talep dengesine bağlı olarak yükselmeyip düşen bölgeler bile oldu. Ancak enflasyon ve inşaat maliyetlerindeki artışın bu fiyat eğrisini aynı seviyede tutmayacağı belliydi ve yaz aylarında talep de artınca bir anda fiyatlar yükseldi. Lokal, bölgesel ve müstakil evlerde daha ciddi artışlar oldu. Şimdi fiyatlar ne olur?

Sıkışıp satan olabilir, bir miktar fiyat kıran olabilir ancak ben artık 2 sene önceki ev fiyatlarını bundan sonra görebileceğimizi pek zannetmiyorum. Ev fiyatları en az enflasyon oranında artar.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN