Konut sektöründe çok farklı bir süreç yaşıyoruz. Çok uzun yıllar sürekli artan ev fiyatları ve düşen kredi faizlerinin olduğu dönemi yaşadık. Ev satın almak en çok kazandıran yatırım araçlarından biriydi, şimdi ise durum tersine döndü.

Kredi faiz oranları çok yükseldi

Artık ev fiyatları yükselmiyor hatta düştüğü bölgeler bile var. Konut kredisi faiz oranları da %100’ün üzerinde arttı. Haliyle ev satın almak akıllı bir yatırım olarak görünmüyor. Ancak herkes yatırım için mi ev satın alıyor. Hiç şüphesiz ‘hayır’, oturmak için ev satın alan da çok. Enflasyon bu kadar yükselince de yeni ev fiyatlarının düşmesi mümkün değil.

İnşaat maliyetleri arttı

İnşaat firmaları temsilcileri yeni ev yapmanın maliyetinin en az %20 oranında arttığını açıkladı. Tuğladan çimentoya, mutfak banyo malzemelerine kadar hemen her şeyin fiyatı arttı. Bu da yeni ev fiyatlarını ister istemez yükseltiyor. Yani müteahhit karından düşse bile ev fiyatını arttırması gerekiyor. Yeni ev fiyatları artınca ister istemek ikinci el ev fiyatlarında artış oluyor.

Fiyatlar ne olacak?

Eskisi kadar çok artmasa da ev fiyatları maliyet artışından dolayı ister istemez yükselecek. Bu durumun satışları nasıl etkileyeceği belirsiz. Faiz oranlarında bir miktar düşüş olursa yeniden satışlar canlanır ya da inşaat firmaları özel kampanyalarla müşteri bulmanın yollarını arar. Yabancı satışı artabilir. Krediyle ev satın alacaklar daha kısa vadeyi tercih edebilir. Önümüzdeki dönemde karşılaşacağımız durumlar bunlar.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2311 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.