• Anasayfa
  • Bilgi
  • İniş ve kalkış sırasında neden ışıklar söndürülür?

İniş ve kalkış sırasında neden ışıklar söndürülür?

muratekinay

Uçakların iniş ve kalkışı sırasında ışıklar söndürülür, perdeler açılır ve koltuklar dik konuma getirilir. Peki, ama neden? Uçuş sırasında pek dikkatimizi çekmese de uygulanan birçok kural ve her birinin farklı nedenleri var.

İçindekiler

İniş ve kalkışta sönen ışıklar

Uçak havalanmadan hemen önce kabin içinde tüm ışıklar söndürülür ve belirli bir yüksekliğe çıktıktan sonra tekrar açılır. Aynı şekilde iniş sırasında yine uçağın ışıkları söndürülerek iniş tamamlandığında tekrar açılır. Peki, bunun nedeni ne? Uçaklarda uygulanan kuralların neredeyse tamamında olduğu gibi ışıkların söndürülmesi de güvenlikle ilgili. Amaç uçağın iniş ve kalkışında yaşanabilecek herhangi bir acil durumda yolcuların gözlerinin karanlığa daha hızlı alışmasını ve bu sayede uçağın daha hızlı tahliye edilmesini sağlamak.

karanlık ucak ici

Uçak Bileti

Perdeler neden açılır?

İnişte ve kalkışta perdelerin açılması da yine güvenlik nedeniyle önemli. Burada da uçağın inişi veya kalkışı sırasında acil bir durumda yolcuların çıkışı daha rahat görebilmeleri amaçlanıyor. Koltuklar neden dik duruma getirilir? Yine gerekli durumda uçağın daha rahat boşaltılmasını sağlamak ve yolcuların aralarda sıkışmasını engellemek için koltuklar dik duruma getirilir. Böylece olası bir kazada yolcular uçaktan daha kolay tahliye edilebilir.

perde

 

Neden önce kendi maskenizi takmanız gerekiyor?

Uçakta yaşanan acil bir durumda kabin içinde oksijen seviyesi çok hızlı bir şekilde düşer. Burada saniyeler bile önemlidir. Amaç bu süre içinde kendi maskenizi takarak çocuklarınızın veya yakınlarınızın maskelerini takabilecek kadar bilincinizin açık tutulmasıdır.

oksijen maskesi

Brace pozisyonu neden önemli?

Uçakların koltuk ceplerinde bulunan kartlarda acil durumlarda 'brace pozisyonu' almanız tavsiye edilir. Desteklemek, güçlendirmek gibi anlamlara gelen brace pozisyonu uçak kazalarında yolcuların daha az zarar görmelerini sağlamak amacıyla alınan önlemlerden biri. Bu pozisyonun amaçlarından biri de koltukların üzerinde bulunan bagaj bölümündeki eşyaların düşerek yaralanmalara yol açmasını engellemek. Uçaklarla ilgili en çok merak edilen konulardan biri olan türbülans hakkında bilmeniz gerekenlere göz atmak isterseniz de yazımıza göz atabilirsiniz.

brace pozisyonu


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN