Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önümüzdeki haftalarda Meclis’te görüşülecek olan İmar Kanunu’nda değişikliklere gitti. Yeni İmar Kanunu’nda konut satışlarının net metrekareye göre yapılmasından tutun, mimari projede değişiklik yapan müteahhite verilecek cezaya kadar pek çok konuda değişiklik yapılması planlanıyor.

Ev satışında brüt değil net metrekareye bakılacak

Yeni tasarıda apartmanların asansör boşluğu, garaj boşluğu gibi alanlar evin metrekaresi içerisinde gösterilmeyecek. Konuyla ilgili ayrıntıları Ev satışında brüte değil net metrekareye bakılacak başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kapı numarası değişmeyecek

Finansgündem’de yer alan yazıya göre yine yeni tasarıda konut satış sözleşmesi imzalandıktan sonra müteahhit evin kapı numarasını bile değiştiremeyecek. Projeyle ilgili değişiklik yapan ya da kapı numarasını dahi değiştiren müteahhite para cezası kesilecek.

Müteahhitlere ceza gelecek

Projeyle uyuşmayan dairelerin satışı için internet, gazete reklamı, broşür, maket vs. katalog hazırlayan müteahhitlere de ceza geliyor. Anlayacağınız yeni tasarıda müteahhitler ya da inşaat firmaları sıkı denetim altına alınacak. Müteahitlere sadece para cezası değil 1 yıl yetki belgelerinin iptali gibi cezalar kesilmesi de gündemde. Kapı numarası değişikliğinden dolayı kat mülkiyeti tapusuna geçerken sorunlar yaşanıyordu.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.