• Anasayfa
  • Bilgi
  • İmar affı başladı, kimler nasıl yararlanabilir?

İmar affı başladı, kimler nasıl yararlanabilir?

tugbahacibayramoglu

İskan ve imar problemleri nedeniyle izni bulunmayan konutlar için geçerli olacak imar barışı için 8 Haziran Cuma günü başvurular başladı. Ülke genelinde yaklaşık 13 milyon konutun imkan ve iskan sorunun çözülmesi beklenen bu af için e-devlet ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın il müdürlüklerine başvuru yapılması bekleniyor. İmar Affı'na başvuruların koşulları nelerdir?

İçindekiler

%3 bedel yatırılması gerekiyor

İmar Affı için öncelikle e-devlet üzerinden ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bürolarından başvuru yapılması gerekiyor. Form doldurulduktan sonra 24 saat içinde cep telefonunuza banka hesabı ve yatırılması gereken tutar ile ilgili mesaj gelecek. 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu'na göre emlak vergi değeri ve yapının satış bedelinin toplamı üzerinden konutlarda %3, ticari alanlarda ise %5 oranında bir bedel yatırılması gerekiyor.

Çevre Şehircilik Bakanlığı bürolarından bilgi alın

Örneğin 2 katlı 125 metrekare bir bina için ortalama 3.200 TL gibi bir tutar hesaplanmış. Ancak bu evin semti bulunduğu yer cadde mi sokak mı olması bile tutarı değiştiren etkenler. Evin arsası ile ilgili sorunlarda ise belediyelere para yatırılması gerekiyor. Konuyla ilgili ayrıntıları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bürolarından da öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN