İlk kez ev alacaklara tavsiyeler

betulsungurlu

İlk kez ev alacaklara tavsiyeler

Birçoğumuz için ilk evimiz bu konudaki ilk tecrübemiz ve en önemli yatırımımızdır. Aynı zamanda arzuladığımız yaşam tarzına bizi büyük ölçüde yaklaştıracağı için hayallerimizdeki eve sahip olmanın önemi büyüktür. Eğer siz de ilk evinizi almaya hazırlanıyorsanız en uygun kararı vermenize yardımcı olabilecek konuları hatırlatmak istedik:

  1. Büyük ihtimalle ilk eviniz içinde yaşamayı planladığınız ev olacaktır. Dolayısıyla evin değerini biraz daha arka plana atıp, gerçekten ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılaşmadığına yoğunlaşmanızda fayda var. Uzun vadede konut zaten güvenli bir yatırımdır. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte ve nüfusun fazla olduğu ülkelerde.
  2. Yaşam süprizlerle dolu olsa da önünüzdeki beş yıl için kendiniz ve aileniz için beklentilerinizi değerlendirin. Evlilik, çocuk sahibi olma ya da çocuklarınızın okula başlaması gibi durumların hepsini önceden gözönünde bulundurmak sizi doğru karara yaklaştıracaktır. 

  1. Sosyal yaşam beklentiniz, evinizin işyerinize uzaklığı, çocuklarınıza göre yakınlarda bir okul olup olmadığı, gerekiyorsa aile yakınlarına yakınlık gibi önceden düşünmeniz gereken konuların listesini yapabilir başlangıç olarak hangi bölgelerden ev almanın sizin için daha faydalı olduğunu tespit edebilirsiniz.
  2. Bir sonraki adım elbette bu kararınızı nasıl finanse edeceğiniz olmalı. Peşin ödeyebileceğiniz ve kredi alacağınız tutar gibi parasal konuları önceden belirlemek ev araştırması yaparken daha hızlı hareket etmenizi sağlar. Hatta bankalara ön başvuru yaparak kredi alabileceğiniz miktarı belirlemenizde fayda var. Bazen planladığımız ve alabileceğimiz kredi miktarı birbirinden farklı olabilir. Başvuru yapmanızın sizin için bir dezavantajı olmayacaktır. Bankada sizi bekleyen onaylı bir kredinizin olması sizi sonuca daha çok yaklaştırır. Onaylanan kredi limitiniz dahilinde ne kadar kredi kullanacağınıza evinizi belirledikten sonra da karar verebilirsiniz.
  3. Bir sonraki aşama, seçtiğiniz bölgelerdeki satılık evleri araştırmak. Evlerin satış fiyatlarını değerlendirirken o semtteki ya da binadaki ortalama kira rayiç değerini de sorunuz. Emlakçılar genellikle evin satış bedelinin kiraya bölünmesi ile evin kaç senede kendini amorti edeceğini belirlerler. Bu her zaman sizi en doğru sonuca götürmese de alternatiflerinizi karşılaştırmanızda yardımcı olacaktır.
  4. Güvenilir inşaat şirketlerinin projelerinden ev almanız elbette çok daha kolay bir süreçtir. İkinci el ya da piyasada çok bilinmeyen inşaat şirketlerinden ev alma gibi seçenekleri de değerlendiriyorsanız inşaat işlerinden anlayan birilerine danışmanızda fayda var. İnşaat kalitesi, binanın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı gibi konularda bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız.
  5. En önemli konulardan biri de tapu durumudur. Kredi kullanarak konut almayı düşünüyorsanız bu durumu daha çok gözönünde bulundurmanız gerekir. Çünkü genellikle bankalar onaylanmış krediniz olsa da kat irtifakı veya kat mülkiyeti olmayan, hisseli ya da üzerinde ipotek bulunan konutları teminat olarak kabul etmezler. Kararınızı vermeden önce ilgili tapu dairesine gidip belirlediğiniz evin tapu durumu ile ilgili araştırma yapın.
  6. En önemli konulardan biri de alacağınız ve oturmayı planladığınız evde kiracının olup olmadığı. Mevcut kira sözleşmesinin ne kadar süresinin kaldığı gibi konuları sorun. Bazen de satıcı oturduğu evi satıyor olabilir. Bu durumda da evi ne kadar süre içinde boşaltacağı gibi konuları önceden konuşup sözleşme ile durumu netleştirmenizde fayda var.

 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar