Ramazan geldi, hoş geldi. Her yıl Ramazan ayı geldiğinde hepimiz gideceğimiz iftarları düşünüp seviniyoruz bence. Aileyle ya da arkadaşlarla toplu iftarlar düzenlemek, bu vesileyle bir araya gelmek sevdiğimiz ve sık sık yaptığımız bir etkinlik.

İftarda kimimiz evde tek eksiğin kuş sütü olduğu sofralar hazırlamayı seviyor, kimimiz de şöyle güzel bir mekânda bir iftar düzenlemeyi tercih ediyor. Ben de 2019 yılının iftar yemekleri için tercih edebileceğin restoranları derledim.

Ankara

Ankara’da dışarıda düzenlenen iftarlarda genelde kebapçılar tercih ediliyor. Meşhur Ankara kebapçıları da Ramazan ayına öyle güzel hazırlanıyorlar ki ortaya çok lezzetli iftar menüleri çıkıyor. Oruç tutarken “Ah bir kebap olsa da onu yesek bu akşam” diyenler için şehrin en eski kebapçılarından Düveroğlu Kebap Salonu ya da ne ararsan bulabileceğin Masabaşı Kebapçısı’na gidebilirsin. Hacı Arif Bey Restaurant da kebap keyfini yeşillikle buluşturuyor.

Kebapla değil de daha farklı lezzetlerle iftar yapmak isteyenler de Beykoz Restaurant ya da Göksu Lokantası’nı tercih edebilirler. Ankara’nın sevilen lezzeti Aspava yemek istersen de Meşhur Özçelik Aspava seni bekliyor.

İftar için tercih edebileceğin restoranlar

İstanbul

İstanbul’dan bahsederken aslında iki yakayı ayırıp yazmak lazım çünkü çok fazla restoran var. Bu yazıda ne kadar çok restorandan bahsetsek de eksik kalanlar olacak bunu baştan kabul edelim. Anadolu Yakası’nda Ataşehir’deki restoranlar iftarda o kadar keyifli oluyorlar ki yer bulmak zor olabiliyor. Develi, Adanalı Hasan Kolcuoğlu, Hacıbaşar Kebap & Baklava en çok öne çıkanlar arasında. Orucunuzu güzel bir manzaraya karşı açmak isterseniz de Filizler Köftecisi, Kuleli Yakamoz Restaurant ve A’jia Restaurant seçeneklerini değerlendirebilirsin.

Avrupa Yakası’nda Feriye Lokantası, Hamdi Restaurant, Oba Restoran, Kaşıbeyaz Bosphorus, Chilai boğazın eşsiz manzarasına karşı iftar yapabileceğin yerler arasında. Boğaziçi Borsa Restaurant iftar ve Avrupa Yakası denince akla ilk gelen yerlerden. Şerbethane geleneksel ve otantik ortamıyla eski Ramazanları özleyenlere hizmet ediyor. Tamamen farklı bir ortam arayanlar ise Sultan Sarnıç Restaurant’ı mutlaka deneyimlemeliler.

İftar için tercih edebileceğin restoranlar

Bursa

Bursa’da her Ramazan ayında en az 2 kez İskender yemeden iftar yapılmazsa o Ramazan tam olmaz. Kebapçı İskender, İskender İskenderoğlu, Yavuz İskenderoğlu, Uludağ Kebapçısı Cemal & Cemil Usta, Kebapçı Tamer gibi birçok restoran iftarda misafirlerine en iyi İskender’i sunmak için yarışıyor. Bunların hangisi ilki, hangisi en iyisi konusunda Bursalıların yorumları farklı farklı. O yüzden hangisi konusuna pek karışamıyorum.

Tabii tek seçenek İskender değil. Türk ve Osmanlı mutfağını harmanlayarak enfes lezzetlere imza atan Hasırönü Et Lokantası, ızgarada harikalar yaratan Lezzet Izgara, farklı bir atmosfer sunan Haflinger Çiftliği tercih edebileceğin yerler arasında.

İftar için tercih edebileceğin restoranlar

İzmir

Ege Mutfağı’nın en güzel adresi İzmir’de zeytinyağlılarla hafif ama oldukça doyurucu iftarlar yapmak mümkün. Sevim Lokantası muhteşem zeytinyağlılarıyla ilk akla gelen mekân. Tabii İzmir’de çok güzel balık restoranları olduğunu da unutmamak lazım. Tabaklar Balık Lokantası, Mercan Balık Restaurant, Boğaziçi Restaurant iftarda balık yemek isteyenlerin tercih edebileceği seçenekler. Manzarasıyla büyüleyen Boğaziçi Restaurant’ta balık dışında kırmızı ve beyaz et de yiyebilirsin.

Kebap ve et çeşitleri arayanlar için de birçok seçenek mevcut. Köşebaşı, Şanlı Kebap & Murat Usta, Suare Çiçekliköy, Cumba Restaurant zengin menüleriyle iftar yemeklerin için seni bekliyorlar. Açık büfe olarak iftar yemeği sunan birçok restoran da İzmirlilerin Ramazan’da tercih ettiği yerler arasında.

İftar için tercih edebileceğin restoranlar

Trabzon

Karadeniz Mutfağı’nın çeşitliliği iftar için de birçok seçeneği ortaya çıkarıyor.  Evet hamsi ön plana çıkıyor ama Tirvana, Fevzi Hoca, Bordo Mavi Balık gibi restoranlarda istediğin her çeşit balığı taze taze yiyebilirsin.

Karadeniz’in meşhur pidelerinden yemek istersen Rüştü’nün Fırını, Akçaabat Köftesiyle orucunu açmak istersen de Nihat Usta ya da Körfez Köfte’yi tercih edebilirsin. “Ben döner yerim arkadaş” diyenler de Akçay Döner, Muharrem Usta, Nizam Usta en güzel adresler.

İftar için tercih edebileceğin restoranlar

Antalya

Ege dedik Karadeniz dedik, ee bir de Akdeniz’e uzanalım değil mi? Antalya’da iftar menüleriyle göz dolduran birçok restorana ev sahipliği yapıyor. Antalya sınırlarından dünyaya uzanan bir ünü olan 7 Mehmet iftar menüsünün yanında manzarasıyla da keyif veren bir mekân olduğundan Ramazan’da en çok tercih edilenlerden yerlerden biri.

Antalya’nın ilk restoranı Topçu Kebap Salonu da misafirlerine şiş köftesi ve piyazıyla Ramazan’a yakışır bir menü sunuyor. Parlak Restaurant, Sedir Restaurant, Mevlâna Lokantası, B12 Steak & Kasap, Konyalılar Restaurant da Antalya’nın popüler iftar mekânları arasında.

İftar için tercih edebileceğin restoranlar

Samsun

İlk iftarda pide ve döner yemek her şehrin ortak özelliği diyebiliriz. Tabii lezzetler birbirinden başka, birbirinden leziz. Samsun’un kendi için de bile pideler Bafra, Çarşamba, Terme diye ayrılıyor sen düşün. Uyar Pide Salonu ve Turan Usta Bafra Pidesi bu konuda ilk akla gelenler oluyor. Döner deyince de Lezzet Lokantası, Çalıkuşu Döner, Şehir Lokantası Samsun’da en çok tercih edilenlerden.

Gülhan Restaurant da pidesi ve kuzu tandırıyla Samsun’da güzel bir iftar düzenlemek isteyenlerin en çok tercih ettiği yerler arasında bulunuyor. Sulu yemeği, pidesi, döneri, kebabı da olsun diyenler için de Beyaz Ev iftar menüsüyle tüm isteklere cevap veriyor.

İftar için tercih edebileceğin restoranlar

Adana

Adana’da iftarlarda Adana Kebap olmazsa o iftarın anlamı olmaz, tadı çıkmaz. Hatta oruç açılmış sayılmaz. O yüzden de ilk iftar için dışarı çıkılacaksa Adana Kebapçılara gidilir. En eskilerden olan Kebapçı Mesut, %100 koyun etiyle kebaplar yapan İştah Kebap iftar için tercih edilen kebapçılardan. Tabii daha birçok kebapçı var ve Bursa’daki gibi Adana’da da en güzeli hangisi konusunda herkesin kendine göre bir tercihi var.

Adana’da ciğer de çok sevildiğinde iftarda ciğer tercih edilecek olursa Ciğerci Mahmut, Birbiçer, Ciğerci Ulaş, Cikcik Ali’nin Yeri gidilebilecek en güzel yerler arasında. Adana’da iftardan bahsederken kebaptan ciğerden başka bir opsiyon sunmak olmaz deyip burada bırakıyorum.

İftar için tercih edebileceğin restoranlar

Gaziantep

Gazianteplilerin ilk iftarı “Akşam olsa da Kebapçı Halil Usta’ya gitsek” isteğiyle geçiyor olmalı çünkü Halil Usta’daki her şey çok güzel, çok lezzetli. O yüzden de iftar deyince akla direk burası geliyor. Zaten ikinci olarak da İmam Çağdaş geliyor. Önce Halil Usta’da orucunu açıp sonra İmam Çağdaş’ta baklava yemek de Antep’in en güzel olayı diye düşünüyorum.

Antep’in kendine has lahmacunuyla oruç açmak isteyenler de Üçler’i tercih ediyorlar. Koyu Mavi Balık Restaurant, Beyazhan Restaurant, Tadım Lokantası, Akan Restaurant da iftar için tercih edebileceğin yerler arasında.

İftar için tercih edebileceğin restoranlar

Diyarbakır

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sularında yüzdüğümüz için sürekli kırmızı et konuşuyoruz ama bu şehirlerimiz de hayat kırmızı etten ibaret o yüzden de iftar restoranlarında da nadir görülür farklı çeşit bir yemek. Dağkapı Ciğercisi iftar için akla ilk gelen yerlerden biri mesela. Ciğer istemeyenler için kebap ve köfte seçenekleri de olduğundan herkesin mutlu olabileceği bir mekân olabilir.

Kaburga Dolmasıyla tüm Diyarbakır’ın gözdesi Kaburgacı Selim Amca da iftar için çok tercih ediliyor. Ahmet Usta Doğu Mutfağı da adından anlaşıldığı üzere Doğu Mutfağı’nın sevilen lezzetlerini iftar menüsünde bulabileceğin bir restoran.

İftar için tercih edebileceğin restoranlar

Hatay

Hatay’da iftar için o kadar çok seçenek var ki insan hangisini seçeceğine karar veremez bence. Tepsi ve kağıt kebabı yiyebileceğin Pöç Kasabı ve Kebap Salonu’na mı gitsen, Hatay Mutfağı’na özgü her lezzeti bulabileceğin Sveyka Restaurant’ı mı tercih etsen? Keşke bu ikisiyle kalsa tabii ama mezeleriyle ana yemeği aratmayan Sultan Sofrası, oruğu meşhur Anadolu Restaurant var daha.

Konak Restaurant da yine Hatay mezeleriyle iftarı şenlendiren yerlerden. Burada Hatay lezzetlerinin yanında Lübnan’a özgü yemekleri de bulabilirsin. Hatta direk Konak Restaurant’a özgü tatlar var diyebilirim. Sırf bu yüzden iftar için tercih edilebilir.

İftar için tercih edebileceğin restoranlar

Birçok ilimizi ve birçok restoranı atlamış olsak da güzel bir rehber çıkarmış olduk diye düşünüyorum. Bu şehirlerden hangisinde olursan ol iftar için gidebileceğin restoranları öğrendin. Canın çeker de bir uçağa atlayıp bu lezzetlere ulaşmak istersen de uçak biletin sadece bir tık kadar uzakta.

Nihan Bayram
541 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.