• Anasayfa
  • Bilgi
  • İlaçta hafta sonu ve tatillerde SGK indirimi kaldırıldı

İlaçta hafta sonu ve tatillerde SGK indirimi kaldırıldı

tugbahacibayramoglu

Hafta sonu ve resim tatil günlerinde özel hastanelerin acil servislerinin paralı hale gelmesinden sonra SGK’nın ilaç reçetelerini de karşılamayacağı açıklandı. Eczacılar Odası, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın sadece acil, hemodiyaliz ve onkoloji reçetelerinin bedelini ödediğini vurguladı. Yine yeni uygulamaya göre 2. Ve 3.derece askeri hastanelerde tedavi gören ve ilaç yazılan hastalarda e-reçete ve e-rapor mecburiyeti de istenecek. Doktorlar elektronik ortamda reçete yazmazsa, hastalar ilacını alamayacak.

İçindekiler

Acil servisler de paralı

Geçtiğimiz aylarda SGK’nın özel hastanelerde hafta sonları ve resim tatil günlerinde acil servislerinden ancak paralı yararlanabileceği haberini yazmıştık. Özel hastane acil servislerinin kırmızı, yeşil ve sarı alan olarak üç bölüme ayrılacağını ve buna göre hasta kabul edeceklerini belirtmiştik. Konuyla ilgili ayrıntıları özel hastane acil servisleri hafta sonu ve tatillerde paralı başlıklı yazımızda vurguladık.

 

Sadece belli hastalıklarda SGK indirimi olacak

Şimdi ise bu uygulama daha da genişletildi ve SGK, Pazar günü ile resmi tatillerde doktorun yazdığı ilaç reçetelerini karşılaşamayacağını açıkladı. Böyle bir durumla karşılaştırsanız şaşırmayın, ‘Doktor ilaç yazdı SGK indirimi nerede’ diye sorarsanız alacağınız yanıt bu uygulama olacaktır. İstanbul Eczacılar Odası “1 Nisan’dan itibaren özel sağlık hizmet sunucuları tarafından pazar günleri ve resmi tatil günlerinde acil, hemodiyaliz ve onkoloji dışında provizyon verilmemektedir. Bu branşlar dışında e-reçete verilmemekte veya manuel düzenlenen reçeteler SGK’nın duyurusu gereği karşılanmamaktadır” açıklaması yaptı. Yeni uygulamaya giren bir diğer yönetmelik de 1 Temmuz’dan itibaren TSK’ya bağlı 2. ve 3. basamak hastanelere e-reçete ve e-rapor düzenlenmesi zorunluluğu getirilmesi oldu. SGK bu tarihten itibaren askeri hastanelerde zorunlu haller dışında manuel olarak düzenlen ilaç reçetelerini ödemeyeceğini açıkladı.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN