İklimlere göre en uygun 7 tatil rotası


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 41

Tatile çıkacağımız yeri belirleyen önemli ölçütlerden biri de hiç kuşkusuz iklimi. Kimileri yıl boyunca sıcak ve güneşli yerleri seçerken bazıları nem oranı ideal bölgeleri tercih edebiliyor. Peki, dünyada iklim şartlarıyla öne çıkan yerler nereler dersiniz?

1- İdeal kar yağışı için Japonya

Kar dünyanın bazı yerlerine hiç yağmıyor. Buna karşılık özellikle yükseklerde bulunan bazı yerlerde ise neredeyse tüm yıl etkili olabiliyor. Japonya ise araştırmalara göre ideal kar yağışı ile dikkat çeken yerlerin başında geliyor. Ülkenin genel olarak ılıman iklimi de eklenince Japonya’da kar manzaralarını izlemenin tadına doyum olmuyor. Bu kış başkent Tokyo’ya uçarak Japonya’nın karlı tepelerinde tura çıkmak isteyenler, hemen tıklayın. Üstelik vize almanıza gerek yok!

1- İdeal kar yağışı için Japonya

Ucuz Uçak Bileti Bulun

2- İdeal hava sıcaklığı için Ekvador

Ekvador’da tüm yıl ortalama sıcaklık 21 derece. Yani burada hava ne çok sıcak ne de çok soğuk. Yani ülke pek çoğumuz için ideal hava şartlarına sahip.

2- İdeal hava sıcaklığı için Ekvador

3- En ideal nem için Kıbrıs

Özellikle yazın Kıbrıs’a gidenler sıcaktan buharlaşacak gibi olsa da bilim insanlarına göre adadaki nem oranı son derece ideal. İlkbahar ve sonbahar dönemleri ise hem fiyatların ucuzluğuyla Kıbrıs ziyareti için daha uygun sayılabilir. Kıbrıs’a geldiğinizde adada yapabileceğiniz şeyler için yazımıza göz atabilir veya Kıbrıs’a uçmak için en uygun biletleri karşılaştırarak tatilinizi başlatabilirsiniz.

3- En ideal nem için Kıbrıs

4- Yıldızlı gökyüzü için Kanarya Adaları

Büyük şehirlerde güçlü ışıkların arasında yıldızları görmek pek kolay değil. Ancak gökyüzünde yanıp sönen bu mucizevi oluşumları seyretmeyi seviyorsanız Kanarya Adaları bu iş için son derece ideal. Adalar aynı zamanda harika kumsalları ve sakin atmosferiyle tatilcilerin gözde rotalarından.

5- En temiz hava için İzlanda

5- En temiz hava için İzlanda

Karlar ve buzlar ülkesi İzlanda yapılan araştırmalara göre havasının temizliğiyle de dünyanın önde gelen yerlerinden. Ülkenin renkli evleriyle ünlü başkentini gördükten sonra İzlanda’nın nefes kesen doğasına doğru macera dolu bir yolculuğa çıktığınızda aynı zamanda dünyanın en temiz havasını soluduğunuza emin olabilirsiniz. ‘’Golden Circle’’ olarak bilinen rotayı izlemekse İzlanda’yı keşfetmenin en iyi yollarından biri. Ülkeye uçuşları karşılaştırmak istersenizİzlanda uçak bileti sayfamıza göz atmayı unutmayın!

6- Daha az rüzgâr için Kongo

6- Daha az rüzgâr için Kongo

Eğer yıl boyunca esen rüzgarlar pek hoşunuza gitmiyorsa, daha az rüzgârlı bir yere gelebilirsiniz. Mesela Kongo’ya. Afrika’nın bu ücra ülkesi tatil denince dünyada akla gelen ilk yer olmayabilir ama en az rüzgâr oranına sahip ülke.

7- En az yağmurlu Namibya

7- En az yağmurlu Namibya

Yağmurdan kaçanlar ise diğer bir Afrika ülkesi olan Namibya’ya gelebilirler. Atlas Okyanusu’na da kıyısı olan ülkede yağış oranı o kadar düşük ki bazı yerlerine yıl boyunca neredeyse hiç yağmur düşmüyor.

7- En az yağmurlu Namibya

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2112 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.