İkinci el telefon alırken dikkat!

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

İkinci el cep telefonu almayı düşünenler dikkat! Alacağınız telefon sabıkalı bir olaya karışmışsa sizin da başınız yanabilir. Aslında bu sözler bana değil, Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu üyesi Caner Özgül’e ait.

Sim karta değil imei numarasına bakılıyor

Fatura almadan satın alınan ikinci el cep telefonlarının sonradan vatandaşa sorun yaşatabileceğini belirten Özgül, sim kart değiştirmenin yeterli olmadığını vurguladı. Cep telefonlarında sim kart değişse bile telefonun imei numarası var. Eğer sizin satın aldığınız bu telefonu kullanan bir kişi bir suça karışmışsa ve bu telefonu kullanmışsa sizin de başınız ağrıyabilir. Sim kartı değiştirmek yeterli olmuyor çünkü yapılan soruşturmalarda imei numarısına bakılıyor. Bu durumda fatura beyan edilmediği için de sorun yaşanabiliyor.

Polis gözaltına alabilir

Hırsızlık, tehdit, gasp ve vs gibi suçlarda bu telefon kullanıldıysa soruşturma yapan bir polis sizi bulup suçsuz yere gözaltına alabilir. Fatura beyan edemediğiniz için de suçsuzluğunuzu ispat etmekte zorlanabilirsiniz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre yaklaşık 67 milyon cep telefonu abonesinin bulunduğu Türkiye’de artan teknolojiyle telefon değiştirme sıklığı da arttı. Beş yıl önce bir telefonu 3 sene ortalamayla kullanan bir kişi son yıllarda sene de 2 kez cep telefonu değiştirebiliyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar