İkinci el bir otomobil satın almayı planlıyorsanız acele edin. Bayram tatilleri öncesi ikinci el araba fiyatlarının hep artış gösterdiğini hatırlatalım. Bu yıl 28 Temmuz Ramazan Bayramı ve 3 Ekim’deki Kurban Bayramı tatilleri arasında özellikle ikinci el otomobil pazarında hareketlenme bekleniyor. İki bayram arasındaki bu sürecin yaz aylarına denk gelmesi de bu beklentiyi arttırıyor.

İçindekiler

Geçen yıl %5 artmıştı

İkinci el araç satan firma yetkililerine göre geçen yıl yaz aylarında ikinci el araç satışlarında %5’lik artış olmuştu, bu yılda ilk dört ayda %4’lük bir artış gerçekleşti. Tüm bu istatistikler ikinci el satış talebindeki artış beklentisini yükseltiyor.

Tatile ve memlekete arabayla gitmek istiyoruz

Yaz aylarında ikinci el araç satışlarının artmasının en büyük sebebi insanların tatile, memleketine ya da eş dost akraba ziyaretine giderken arabayla gitmek istemesinden kaynaklanıyor. İnsanlar bu süreci arabasız geçirmek istemiyor. Ülkemizde çiftçi ya da babadan kalma tarlası sürülenler, fındık, meyve bahçesi vs. olanlar da yazın üretimi satışa çevirdikleri için ikinci el talebi artıyor.

ÖTV ve dövizdeki artış

ÖTV zammı ve dövizdeki artış, sıfır otomobil fiyatlarını yükseltmesi de ikinci el talebini etkiliyor. Örneğin geçen yıl 31.000 TL’ye aldığım sıfır otomobilin fiyatı bu yıl, ÖTV ve döviz zammı nedeniyle 39.000 TL’ye yükseldi. Sıfırdaki bu artış ikinci el otomobil fiyatlarına da ister istemez yansıyor. İkinci el otomobil satın almak için krediye ihtiyacınız varsa taşıt kredisi sayfamıza girerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Kredi kullanacaksanız seçeceğiniz aracın yaşının en fazla 5 olmasına dikkat edin. Örneğin 48 ay vadeli 15.000 TL taşıt kredisinin aylık taksitleri 420 TL civarlarında. Aylık 350-450 TL dolaylarında taksit ödeyebilirim derseniz 10.000-15.000 TL aralığında kredi kullanabilirsiniz. Bunun için Enuygun.com ekranlarından başvurmanız yeterli.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN