İhtiyaç kredisi mi nakit avans mı?

mugekanbay

Yılbaşı yaklaşırken bankalar da yıl sonu kampanyalarını; yılbaşı kredisi ya da yılbaşı kredi kartı kampanyalarını çıkarmaya başladılar. Son günlerde bu ürünlere yönelik reklamlardaki artış da bunun kanıtı. Nakite taksit kampanyasını incelediğimizde, kredi kartıyla nakit avans almak ile ilgili şimdiye kadar yaptığımız haber ve yazılarımızı derlemek ve bu kararı vermeden önce sizlere de hatırlatmak istedik.

Kredi kartından taksitli nakit avans tüm bankaların sunduğu bir hizmet, ancak BDDK'nın kredi kartlarına getirdiği sınırlamalardan sonra, kredi kartınıza dönem borcunuzun %50’sinden daha az ödeme yapar ve bunu bir yıl içinde üç kez tekrarlarsanız kart borcunuz kapanana dek nakit avans çekimine kapatılacak. Bu kısıtlamalar borçlanmanın kontrol altına alınması için alınan önlemlerin içindeydi; kredi kartı düzenlemelerini okumak için tıklayınız.

Nakit avans kampanyasına geri dönecek olursak, kredi kartı limitine kadar çekmeniz mümkün; bu ilk etapta kolay ve hızlı görünse de;

Bu işlem sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar ortaya çıkıyor; kredi kartınızda limit kalmıyor, taksitli alışverişlerinizde kartınızı kullanmayı bir süreliğine unutmak durumunda kalacaksınız. Ayrıca, borcunuzu erken kapatmak istediğinizde ya da bir kısmını kapatmak istediğinizde (kısmi borç kapama yapılamıyor) kampanya dahilinde yararlandıysanız, şubelerden ve işlem ücreti ve faizleri geri ödenmeksizin kapatabiliyorsunuz.

Bu nedenle kart limitinizi doldurmak, kartınızla basit market alışverişinizi bile yapamamak yerine ihtiyaç kredisine yönelmek ve kredi kartlarını taksit ve puan kazanımı noktasında değerlendirerek standart ev bütçenize yardımcı bir araç olarak görmek daha karlı ve akıllıca bir seçim olacaktır.

mugekanbay
Müge Kanbay
159 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Uzman Yazarlar