İhtiyaç Kredisi Mi Çekmeli, Yoksa Nakit Avans Mı?

cemdisbudak

Shakespeare’in ünlü “olmak ya da olmamak” cümlesini ihtiyaç dönemlerimize uyarlarsak “ihtiyaç kredisi çekmek ya da nakit avans kullanmak, işte bütün mesele bu” diyebiliriz.  Paraya ihtiyaç duyan herkes bu ikilemi bir kez olsun yaşıyor.

İhtiyaç kredisi çekmek de nakit avans kullanmak da zaman zaman diğerine karşı avantajlı olabiliyor. Öncelikli olarak ihtiyaç kredisi ile başlayalım, ihtiyaç kredisi faiz oranları eğer çok özel bir kampanya yoksa nakit avansa göre daha uygun olur. Bu da genelde yapacağınız toplam ödemenin daha az olmasını sağlar. Nakit avans genelde bankaların en yüksek faiz oranları ile sunduğu ürünlerdendir. İhtiyaç kredisi 36 ay vade ile ödenebildiği için alacağınız ödemeleri daha düşük rakamlarla daha uzun vadelerde yapabilirsiniz. Kredi kartınız aracılığıyla yapacağınız nakit avans kullanımlarında ise yeni düzenlemelerden sonra sadece 9 taksit yaptırabiliyorsunuz. Taksit yapmadan nakit avans kullanmayı düşünüyorsanız, bunu sadece kısa dönemli çekimlerde yapın, aksi takdirde yüklü bir faiz ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. İhtiyaç kredisi kullanmanın bir diğer avantajı ise dilediğiniz rakam için başvuru yapabilmenizdir. Kredi çıkıp çıkmaması veya dilediğiniz rakamın bir kısmı kadar kredi çıkması sizin KKB notunuza ve gelirinize göre değişebilir. Kredi kartından çekilecek avansta ise miktar, sizin kredi kartınızda kullanıma açık olan limittir.

Nakit avansın avantajlarını sayacak olursak 1 numaraya, kolay oluşunu söyleyebiliriz. Nakit avansta herhangi bir banka şubesine gitmenize gerek kalmadan ATM aracılığıyla bile çekim yapabilirsiniz. Önce KKB notu sorgusu, sonra bankaya gidip sayfalarca imza atmak, sigorta ve dosya masrafı vermek size cazip gelmeyen seçeneklerse nakit avans kullanmak sizin için daha kolay olacaktır. Nakit avansta da elbet bir kullandırım ücreti olacaktır bunu da göz ardı etmeyin.

Kısa süreli ve düşük rakamlı ihtiyaçlarınız için kredi kartından nakit avans çekebilirsiniz. Önerim bu avansı çekerken taksitli nakit avans seçeneğinden faydalanın. Ödemeyi aylara dağıtın ve toplamda ne kadar ödeyeceğinizi görün. Eğer ihtiyacınız miktar olarak yüksekse ihtiyaç kredisi kullanmak daha avantajlı olacaktır.  

cemdisbudak
Cem Dişbudak
83 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Uzman Yazarlar