İhtiyaç Kredisi ile Kredi Kart Borçlarını Kapatanların Dikkatine!


Betül Sungurlu
| 2 Dakikalık Okuma| 23 |Güncellenme : 10 Aralık 2019

İhtiyaç Kredisi ile Kredi Kart Borçlarını Kapatanların Dikkatine!

İhtiyaç kredileri çoğunlukla borçlarımızı çevirmekte zorlandığımızda imdadımıza yetişiyor. Özellikle de kredi kartlarımızın asgari tutarını ödeyerek geçirdiğimiz aylar sonucunda biriken kart borçlarını kapatmak neredeyse imkansız hale geldiğinde… İlk çare toplam kart borcumuzu ihtiyaç kredisi alarak taksitlere bölmek. Bu çoğumuz için bilindik bir senaryo ve aradaki faiz farklarını düşününce kesinlikle finansal açıdan doğru bir karar. Ancak yeterince iyi yazılmış bir senaryo mu? Bir daha aynı duruma düşmek istemiyorsak neler yapmalıyız?

  1. Öncelikle yaptığımız şey aslında borçlarımızı kapatmadı sadece yeniden yapılandırdı. Bunun bilincinde olup bundan sonra tasarruf etmeye odaklanmamız, giderlerimizi azaltarak borç kapatmaya daha çok para ayırabiliyor olmamız gerekiyor.
  1. Her türlü alışverişimizde karşılaştırma yapmayı alışkanlık haline getirmeli, küçük ya da büyük tutarı ne olursa olsun tasarruf etmeyi önemsemeliyiz. Hesabımızın olduğu ya da maaş aldığımız bankadan kredi almak daha kolay olsa da en avantajlı bankayı seçerek borç kapatırken bile tasarruf etmek mümkün. Şu an da bankalar arası kıyaslama yaparak 5000 TL ve 24 ay vadeli bir kredide 700 TL’ye varan tasarruf imkanı bulunuyor. Sizce bu tutar biraz araştırmaya yapmaya değmez mi?
  1. Kredi alıp kart borcumuzu kapattıktan sonra gelir ve giderlerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz. Bundan sonra kira, elektrik, su gibi sabit giderlerimiz yanısıra bir de kredi taksitlerimiz var. Dolayısıyla aslında sabit ödemelerimiz arttı ve elimize kalan para bir önceki aya göre azaldı. Sabit giderlerimiz haricindeki harcamalarımızı planlarken bunu mutlaka hesaba katmalıyız.
  1. Sabit giderlerimizi de yeniden gözden geçirebilir, telefon, elektrik, su, doğalgaz faturalarımızı azaltacak çözümler üretebiliriz. Örneğin sizin için en uygun ADSL ve GSM tarifeleri için sitemizden yararlanabilirsiniz. Unutmayın, faturalarınızda yapacağımız aylık 50 TL’lik bir tasarruf yılda 600 TL, 100 TL’ lik bir tasarruf ise yılda 1200 TL demek!
  1. Kredi kartlarının asgari tutarını ödeme alışkanlığından kurtulmalı her ay kredi kart borcumuzun tamamını ödeyebilecek şekilde kart kullanımını şekillendirmeliyiz. Aksi halde kart borçlarımız yeniden ödenemeyecek hale gelecek, bu kez ihtiyaç kredisi alabilmek ödeme düzensizliği ve devam eden kredimiz nedeniyle daha güç hale gelecektir.
  1. Birden çok kredi kartı kullanmak aylık toplam kart borcunuzu takip etmeyi zorlaştırabilir. Tek bir kart kullanmak aylık harcama tutarınızın kontrolü ve takibi açısından önemlidir.
  1. Alışverişleri taksitlendirmek borcu ötelemek olsa da bunun da sınırını belirlemekte fayda var. Küçük taksitler birikerek ödenemeyecek büyük tutarlara ulaşabilir. Acil olmayan alışverişlerinizde taksitlendirmek yerine birkaç ay erteleme yapmayı düşünebilirsiniz.
  1. Promosyonlar ya da indirimler sizi tasarruf etme yolunuzdan alıkoymasın. Sadece fiyatı uygun diye acil olmayan ihtiyaçlarınız için alışveriş yapmayın. Ödemelerinizi düzene soktuktan sonra nasıl olsa bir başka indirim ve promosyonla karşılaşacaksınız.
Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.