İhtiyaç kredisi faizleri son bir yılın en düşük seviyesinde


Betül Sungurlu
| 1 Dakikalık Okuma| 15 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Son on iki aydır düşme eğiliminde olan bankaların ihtiyaç kredisi faizleri, dönemin en düşük seviyelerine geldi. Bağımsız karşılaştırma platformu Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Daha elverişli bir dönemi bekleyerek ihtiyaçlarını erteleyen  tüketicilerin  bankaların kredi tekliflerini birkez daha incelemesini tavsiye ediyoruz. Yakın dönemde kredi faizlerinde aşağı yönlü bir hareket beklemediğimizden orta vadede krediye ihtiyacı olanlar için  bu dönemin fırsat  olduğunu düşünüyoruz” dedi. 

Betül Sungurlu, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalarda faizlerde  önümüzdeki aylarda önemli bir değişiklik beklemediklerini ve düşük seviyelerdeki bu seyrinin devam edeceğini duyurdu. Bankacılık sektöründen gelen açıklamalar ise kredi faizlerinde de piyasa faizlerine paralel olarak önemli değişiklik olmayacağının sinyalini veriyor.” dedi. Diğer taraftan tüketicilerin kredi alırken sadece faizleri değil, diğer konuları da dikkate almasının önemli olduğunu belirten Sungurlu, “Tüketicilerin kredi alırken dikkat etmesi gereken en önemli konu kredinin dosya masrafı dahil tüm masraflarının da faiz oranı ile birlikte değerlendirilmesidir. Aylık Maliyet Oranı ya da Masraf Dahil Faiz Oranı diye anılan ve finansal açıdan tüketiciler açısından daha gerçekçi bir kıyaslama olanağı veren bankaların dipnot açıklamaları mutlaka incelenmeli” diye ekledi.

En uygun ihtiyaç kredisi seçenekleri için tıklayın » 

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.