Şimdiye kadar kredi alırken doğru karar vermenin ve finansal kararlarda karşılaştırmanın önemini vurgulamaya çalıştık. Bunu biraz daha görünür hale getirmek için madde madde kredi alırken en sık yapılan hatalar ve geçilmesi gereken tüm adımları tekrar gözden geçirmek istedik.

Krediler konusunda hareketliliğin yaşandığı bedelli askerlik kredisi ve öğretmenler günü kredisinin gündemde olduğu şu günlerde.

Kredi almanın maliyetini doğru anlamak

Alacağınız kredide odaklanmanız gereken ne kırk yıllık bankanız olması ne faiz oranının düşük olmasıdır. İlgilenmeniz gereken, alacağınız tutar, vade ve toplam geri ödeme rakamı olmalıdır.

Gerçekten karşılayabileceğiniz aylık ödeme tutarını doğru belirlemek

Kredi ürünleri karşılaştırken, başlıca kriteriniz ödeme gücünüz olmalı. Uzun vadelerden kaçınmak ve böylece daha düşük faiz oranlı kredilerden yararlanmak doğru görünse de, öncelik ödeme gücünüzdedir. Tabi vade süresi uzun olan kredilerde de yine kredi notunuz ve sizden istenebilecek teminatlar da (gelir belgesi vb.) değişebilir.

Kredi alamıyorum demeyin kredi notu ve kara liste konusunda araştırın

Kredi notu ve kara liste arasındaki ilişki tamamen doğrusal olup kara listede kaydınız var ise, kredi notunuzun düşük olması neredeyse kaçınılmazdır. Ancak, kara listede yanlış kayıtlarda düzeltme ve zaman aşımına bağlı kayıtların silinmesi işlemi gerçekleşmektedir. Bu kayıtların araştırılması ve takibini istemek gerekli olduğunda silinme ve düzeltme talep etmek hakkınız bulunmaktadır.

Kredi karşılaştırma kriterlerini doğru anlamak

Bu kriterleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Kredi faiz oranı
  • Vade süresi
  • Aylık ödeme tutarı
  • Toplam geri ödeme
  • Masraflar
  • Verilecek krediye bağlı sigorta ve masrafları

Kredi alışverişine çıkarken dikkat

  • Kendi bankanız size ne gibi faydalar sağlıyor?
  • Daha önce hiç çalışmadığınız bir banka sizi kazanmak için ne öneriyor?
  • Konut kredisi ve araç kredisi gibi ihtiyaçlarınızda kredi türüne değil almanız gereken kredi tutarına odaklanmalısınız; eğer küçük bir meblağ eksiğiniz var ise, konut kredisi, araç kredisi ve ihtiyaç kredilerini bu meblağ için kendi aralarında karşılaştırmalısınız.
  • Konut ve araç kredilerinde satın alım yapacağınız ofislerin sizi yönlendireceği kredi seçeneklerini değerlendirirken yine aynı kriterleri göz önünde bulundurmalı ve size en uygun krediyi seçmelisiniz.
Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.