Pek çok ülkenin vize istemediği ya da vize için özel haklar getiren yeşil pasaportu artık güvenilir ihracat şirketi sahipleri de alabilecek.

Eski milletvekillerinin, bakanların ya da emekli memurların alabildiği yeşil pasaport artık güvenilir şirket unvanının alabilen ihracat firmalarına ve işadamlarına da verilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, güvenilir şirketlere ihracat işlemlerinde bir tür ‘Yeşil Pasaport’ anlamına gelen ‘Yetkilendirilmiş Yükümlü’ belgesi verecek.

Çalışmalara göre, toplamda 7 bin şirket ve 70 bin işadamı bu belgeye sahip olabilecek. Hayali ihracat ve kaçakçılık gibi suçlarda adı geçen firmalar ise başvuru yapamayacak.

Uçak Bileti
İçindekiler

46 ülkede tanınıyor

Bu statü, başta AB üyesi ülkeler ve ABD olmak üzere dünyada 46 ülkede ihracatçılara tanınıyor. Karşılıklı tanıma anlaşmalarının imzalanmasıyla, bir ülkede güvenilir kabul edilen işadamı, diğer ülkede de güvenilir kabul ediliyor ve o ülkede de gümrük uygulamalarındaki kolaylıklardan faydalanabiliyor. Bu uygulama sayesinde ihracatçı ve taşıyıcı firmaların, gümrük işlemlerini kendi tesislerinden yapabilmelerine imkan tanınıyor.

 

Güvenilir olmak ilk şart

İhracatçıya özel yeşil pasaport anlamına gelen sertifikalar, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, kayıt sistemi izlenebilir ve düzenli olan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, oto kontrolünü yapabilen, güvenilir firmalara verilecek. Bu belge, gümrük işlemlerinde büyük kolaylık ve imtiyaz tanıyan uluslararası bir statü olarak açıklanıyor.

İthalatçılar da yararlanacak

2013 yılında ilk aşamada Türk ihracatçıları ve taşıyıcılarına rahat bir nefes aldıracak olan bu uygulamanın, bu yıl içinde ithalatçıları da kapsayacak şekilde yaygınlaştırılacağı belirtiliyor. İmzalanacak karşılıklı ‘Tanıma anlaşmaları’ sayesinde Türk firmalarının diğer ülkelerde de imtiyazlı muamele görmelerinin sağlanması hedefleniyor.

Yeşil pasaporttan bahsetmişken yeşil pasaport ne işe yarar diye detayla keşfetmen de mümkün. 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar