Her Ramazan geldiğinde oruç ilk hangi şehirde açılıyor sorusu ya sahur sofralarında ya da iftar masasında ezanı beklerken yapılır. İyice zorlaşan son oruç dakikalarını biraz olsun rahatlatmak için yapılan bu muhabbetin cevabını ilk senin verebilmen için bu yazıyı yazmak istedim.

Hem belki bu Ramazan kısa bir uçak yolculuğuyla iftar için o şehre gidersin kim bilir? İftar için şehir değiştirilir mi diye düşünme, her Ramazan aynı yerlerde iftar yapmaktan sıkılmış olabilirsin. Bu yıl biraz kendini şaşırtıp sabah evinde sahur yapıp akşam bambaşka bir şehirde iftar yapabilirsin. Bu fikir kafana yattıysa seni uçak bileti için buraya alalım.

Hakkari

2019 yılı Ramazan ayının ilk iftarı saat 19:06’da Hakkari’de yapılacak. Türkiye genelinde orucunu ilk açanlar Hakkarililer olacak. Artık Parmak Kebabı mı yoksa Yüksekova Kebabı mı iftar sofralarının sultanı olur bilemiyorum. Keşkek ve Tandır Ekmeği olmadan da iftar sofraları kurulmuyordur diye düşünüyorum. Sen de iftarını Hakkari’de yapıyorsan ya da oraya gidip yapmak istediysen Tandır Ekmeği yemeden dönmemelisin.

Edirne

Şimdi ilk iftarı öğrendik tamam bir de 2019 yılında Ramazan ayının son iftarının ne zaman ve nerede olduğunu da bilelim değil mi? İlk iftar cevabını verdikten sonra bunu da söyler muhabbeti farklı bir yöne taşırsın. Son orucun tutulduğu gün, Türkiye genelinde orucunu en son açanlar Edirneliler olacak. Edirne’de 20:50’de iftar sofrasında son kez yemekler yenecek.

İftarı erken karşılayan şehirler

Sinop

İftar sofralarını şenlendirecek bilgilerle devam ediyorum. Ramazan’ın yaz aylarına denk geldiği bir dönemden geçtik. Bu dönemi yavaş yavaş geride bırakıyoruz, artık ilkbahara taşındı Ramazan. Ancak yine de oruçlu kalınan süreler fazlasıyla uzun. Peki en uzun nerede ve kaç saat? Sinoplular Ramazan’ın ilk günü 16 saat 10 dakika oruç tutacak. Son günkü oruçlarını da 17 saat 18 dakika tutarak Ramazan ayını geride bırakacaklar.

Hatay

Künefenin memleketi Hatay’ı da bu listeye dahil ediyorum çünkü Ramazan’ın ilk günü Hataylılar 15 saat 33 dakika oruç tutacaklar. Bu da Türkiye genelinde en kısa oruç tutma süresi. Ramazan’ın son orucunu da 16 saat 24 dakika tutacaklar. Böylece Ramazan ayının son gününde de en kısa süre oruç tutanlar Hataylılar olacak. Sen de Hatay’da yaşıyorsan ya da Ramazan’da Hatay’a gideceksen künefeden çok uzun süre ayrı kalmayacaksın merak etme.

İftarı erken karşılayan şehirler

Tromso

“Norveç ne alaka şimdi?” diye düşündüğünü biliyorum ama biraz da dünya geneline bakalım istedim. Kuzey Avrupa’da oruçlar biraz uzun. Dünya geneline baktığımızda Tromso şehrinde yaşayan Müslümanlar ilk 18 saat 57 dakika tutacaklar. Kuzey Avrupa’da yaşayanlara ya da oraya seyahat edip dini görevlerini yerine getireceklere kolaylıklar diliyorum.

Libreville

Afrika kıtasının ortasındaki Gabon Cumhuriyeti’nin başkentine geldi şimdi de sıra. En uzun oruçtan sonra en kısa orucu tutan ülkeyi de bilelim değil mi? Gabon Cumhuriyeti’nin Libreville şehrinde yaşayan Müslümanlar oruçlarını 13 saat 29 dakika tutacaklar. Bu da Türkiye de dahil olmak üzere dünya genelinde en kısa tutulan oruç olacak.

Eveeet iftar sofralarında muhabbeti şenlendirecek bilgileri öğrendin. Bu saydığımız şehirlerden birinde iftar yapmak istersen uçak biletini hemen buradan alabilirsin. “Yok ben böyle iyiyim” dersen de bayram tatili biletlerini almak için tıkla.

Nihan Bayram
455 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.