İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile Hollanda arasında iş vizesi kolaylığı anlaşması imzalandı. Artık işadamları 1 ile 5 yıl arasında çok giriş çıkışlı uzun süreli vize alabilecek.

Daha önce bu sayfada paylaştığımız Hollanda'nın vize kolaylığı sağlayacağı haberi nihayet uygulamaya geçiyor. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ile Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu iş vizesi kolaylığı mutabakatı imzaladı.

Uçak Bileti

Bu anlaşmayla üyeler İTO'dan belge alacaklar ve baş konsolosluğa verecekleri bu belge ile onay gelmesi durumunda 1 ile 5 yıl arasında çok giriş çıkışlı uzun süreli bir vizesinin sahibi olacaklar.

Tam anlamıyla vize muafiyetinin söz konusu olmadığını sadece bir kolaylık sağlanacağını belirten İTO Başkanı Yalçıntaş yeni vize uygulamasını şöyle anlattı: " Hollanda Hükümetinin aldığı karar Hollanda'ya hizmet sunmak için tanımlanan bir amaçla insanlar Hollanda'ya girerse vizesiz ve üç aya kadar kalabilecek kararıdır. Örnek vermek gerekirse Hollandalı bir doktor bir Türk doktoru ameliyat yapması için Hollanda'ya davet edebilir, o da gider ameliyatını yapar gelir. Veya Türk şirketi Hollanda'ya makina satmıştır, Türk şirketinin elemanları Hollanda'ya giderler, makinanın kurulumunu yapar ondan sonra geri gelirler. Bu kişilerin bu seyahat sebeplerini sınır kapısında ispat etmeleri lazım. Eğer sınır kapısındaki görevli bundan ikna olmazsa veya havayolu şirketinin görevlisi bundan ikna olmazsa o kişiyi uçurmaz ve de giriş izni vermez. Ayrıca bu vize muafiyeti bir defalığına geçerli dolayısıyla siz 4 kere oraya makina kurulumuna gidecekseniz her defasında bu işlemlerle uğraşmanız gerekecektir. Ama İTO kanalıyla vize aldığınız zaman konsolosluğun verişine bağlı olarak bir yıldan beş yıla kadar çok giriş çıkışlı vize alabiliyorsunuz. Ayrıca İTO tarafından hazırlanacak bir destekleyici beyanla vize başvurusu için daha az belgeye gereksinim duyulacak ve böylece işlem süreleri daha da kısalacaktır.”

Hollanda'ya uçmak için Enuygun.com uçak bileti sayfasını da ziyaret ederek uygun fiyata bilet bulabilirsiniz...


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN