Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, internet hızı 16 Mbit/sn ve üstündeki hızlara sahip aboneler için adil kullanım noktası değerlerini yaklaşık yüzde 50 oranında artırdı. Mayıs ayında alınan bu kararla limitsiz hızlı internet aboneleri, sahip oldukları paketin hızından daha uzun süre yararlanma imkânına sahip olacak.

İnternet hızlarına göre adil kullanım noktası değişikliklerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Erişim Hızı (Mbit/Sn)

Önceki AKN Seviyesi

Yeni AKN Seviyesi

16 Mbit/Sn'ye kadar Limitsiz

50 GB

75 GB

24 Mbit/Sn'ye kadar Limitsiz

50 GB

75 GB

35 Mbit/Sn'ye kadar Limitsiz

75 GB

100 GB

50 Mbit/Sn'ye kadar Limitsiz

125 GB

200 GB

100 Mbit/Sn'ye kadar Limitsiz

125 GB

200 GB

İnternet kullanıcısına alternatif yeni tarifeler sunulacak

Aynı kurul kararı ile ayrıca DSL tarife paketlerine yenileri eklendi. Yeni tarife seçenekleri 01.Temmuz.2013 tarihinden itibaren geçerli olacak. Böylece hızlı internet kullanıcıları, daha fazla çeşitlilikteki paketlerden yararlanma imkânına kavuşacak.

BTK tarafından ilk defa onaylanan yeni paketler ise şöyle;

“12 Mbit/sn’ye kadar 6 GB kotalı”, “12 Mbit/sn’ye kadar 12 GB kotalı”, “12 Mbit/sn’ye kadar (50 GB AKN) Limitsiz”, “16 Mbit/sn’ye kadar 6 GB kotalı” ve “16 Mbit/sn’ye kadar 12 GB kotalı”

Hızlı internet kullanımı artıyor

Türkiye’de 20,5 milyon internet abonesinin büyük çoğunluğunu mobil internet kullanıcıları oluşturuyor. Sabit internet kullanan abone sayısı ise 8 milyonun biraz üzerinde bulunuyor. Sabit internet abonelerinin yüzde 78’i 8 MBit/sn hızdan yana tercih kullanıyor olsa da 8 Mbit/sn’den daha hızlı internet kullanım oranı da giderek artıyor. 2013 ilk çeyreği itibariyle 8 Mbit/sn üzerindeki hızlarla internet kullanan abone sayısı 1 milyona yaklaştı.

 
 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN