Hırvatistan artık Türklerden vize isteyecek

tugbahacibayramoglu

Pek çok ülke Türk vatandaşlarından vizeyi kaldırırken, Hırvatistan 1 Nisan 2013’ten itibaren Türk vatandaşlarından vize alınmasına karar verdi.

Daha önce vizesiz seyahat edilebilen ve Dubrovnik gibi dünyaca ünlü turistik bir şehre sahip Hırvatistan’ın bu kararı, AB üyesi ülkelerin uyguladığı vize sistemine uyulması için aldığı açıklandı.

İçindekiler

AB üyesi olacağı için

1 Temmuz 2013 tarihinde AB ülkesi olacak Hırvatistan’ın bu karardan 3 ay önce Avrupa Birliği vize normlarına uygun olarak Türk vatandaşlarından vize isteyecek.

Hırvatistan'ın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu'nun, ülkeye gelmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması konusunda işlemlerin hızlandırılması için gerekli altyapı adımlarını en kısa sürede atacağı açıklandı.

Schengen vizesi olanlarda sorun yok

"Shenghen vizesi" olan veya Shengen bölgesinde yer alan herhangi bir ülkede D tipi vizeye sahip vatandaşların Hırvatistan'a girme konusunda sorun yaşamayacağı vurgulanırken, ağır vasıta sürücüleri gibi benzer mesleklerde çalışan Türk vatandaşlarının vize konusunda bazı kolaylıklardan faydalanabileceği ifade edildi.

Ayrıca bazı AB üyesi ülkelerin Türk vatandaşlarına yönelik uzun vadeli vize sistemi uyguladığı, Hırvatistan'ın da ileride bu kapsamda özellikle iş adamları, öğrenciler, sporcular ve kültür alanında çalışanlar gibi kitlelere yönelik mümkün olduğu kadar esnek vize sistemi uygulamayı planladığı açıklandı. Vizesiz seyahat 4 Dubrovnik başlıklı yazımızdan Hırvatistan seyahatiyle ilgili ipuçları öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar