Hırvatistan artık Türklerden vize isteyecek

tugbahacibayramoglu

Pek çok ülke Türk vatandaşlarından vizeyi kaldırırken, Hırvatistan 1 Nisan 2013’ten itibaren Türk vatandaşlarından vize alınmasına karar verdi.

Daha önce vizesiz seyahat edilebilen ve Dubrovnik gibi dünyaca ünlü turistik bir şehre sahip Hırvatistan’ın bu kararı, AB üyesi ülkelerin uyguladığı vize sistemine uyulması için aldığı açıklandı.

İçindekiler

AB üyesi olacağı için

1 Temmuz 2013 tarihinde AB ülkesi olacak Hırvatistan’ın bu karardan 3 ay önce Avrupa Birliği vize normlarına uygun olarak Türk vatandaşlarından vize isteyecek.

Hırvatistan'ın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu'nun, ülkeye gelmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması konusunda işlemlerin hızlandırılması için gerekli altyapı adımlarını en kısa sürede atacağı açıklandı.

Uçak Bileti

Schengen vizesi olanlarda sorun yok

"Shenghen vizesi" olan veya Shengen bölgesinde yer alan herhangi bir ülkede D tipi vizeye sahip vatandaşların Hırvatistan'a girme konusunda sorun yaşamayacağı vurgulanırken, ağır vasıta sürücüleri gibi benzer mesleklerde çalışan Türk vatandaşlarının vize konusunda bazı kolaylıklardan faydalanabileceği ifade edildi.

Ayrıca bazı AB üyesi ülkelerin Türk vatandaşlarına yönelik uzun vadeli vize sistemi uyguladığı, Hırvatistan'ın da ileride bu kapsamda özellikle iş adamları, öğrenciler, sporcular ve kültür alanında çalışanlar gibi kitlelere yönelik mümkün olduğu kadar esnek vize sistemi uygulamayı planladığı açıklandı. Vizesiz seyahat 4 Dubrovnik başlıklı yazımızdan Hırvatistan seyahatiyle ilgili ipuçları öğrenebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN