Hesap başına değil, müşteri başına ücret

tugbahacibayramoglu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bankaların ücret ve komisyonlarıyla ilgili çalışmaya devam ediyor. Yeni tasarıda tek tek hesap başına ücret yerine, müşteri başına ücret ödenmesi gündemde.

Takvim gazetesinde yer alan bir habere göre bankaların hesap başına ücreti kaldıracak bir formül bulundu. Buna göre BDDK, bankalardan her hesap için ayrı ayrı ücret yerine, müşteri başına ücret alınmasını istiyor.

İçindekiler

10 kalemde anlaşma sağlandı

Yeni tasarıda bankalarla yaklaşık 10 kalemde ücret ve komisyon kalkması konusunda uzlaşı sağlandı. Para çekimi, para yatırılması durumlarında BDDK kesinlikte ücret alınması istemiyor.

Kredi kartlarına yeni düzenleme

Nakit avans ücreti, dosya masrafı gibi konularda ise henüz anlaşma sağlanmadı. BDDK'nin nakit avans ücreti faiz oranlarında indirim istediği biliniyor. Ayrıca dosya masrafı ve refinansman ücretlerinde de ciddi indirim talebi var. Ayrıca tasarıda kredi kartlarıyla ilgili yeni düzenlemeler de planlanıyor. Kredi kartlarında asgari ödeme oranı yeniden artıyor başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi kredi kartında çok ciddi yeni düzenlemeler planlanıyor.

Kredi kartlarının limitlerine göre asgari ödeme tuturları biraz daha arttırılacak. Taslağa göre yeni tahsil edilecek kredi kartlarında asgari ödeme oranı, kullanım tarihinden itibaren bir yıl süre ile dönem borcunun yüzde kırkından aşağı olamayacak. Banka dilerse bu tutarın üzerinde de asgari ödeme oranı belirleyebilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN